Anden særlig race Cæsar 1996
1.865 visninger
|
Oprettet:
Anden særlig race Cæsar
Fødselsår:
1996
Højde:
164 cm
Temperament
Opmærksom men jeg synes han er nem at omgåes.
Gangarter
Skridt rigtig god
Trav omkring middel
Galop meget god
Trav omkring middel
Galop meget god
Stævner
Ja - men det er nogle år siden. Jeg har ikke tiden til at komme afsted med ham og dengang jeg havde - kom der næsten altid en eller anden skade i vejen. Enten med hesten eller med mig :-(
Det er lidt synd, fordi han er en kanon hest til stævner og går fuldstændig som hjemme - måske endda lidt bedre.
Det er lidt synd, fordi han er en kanon hest til stævner og går fuldstændig som hjemme - måske endda lidt bedre.
Stamtavle
LU 9600081 (Landsudvalget for heste)
Far : Kingo PAH4
Morfar : Max Agerbo OLH
Far : Kingo PAH4
Morfar : Max Agerbo OLH
Køn
Vallak
Bemærkninger
Cæsar er en trakener/fuldblod/oldenborg blanding på 9 år. Jeg bruger ham til dressur (M). Springning gør vi ikke meget i - da jeg ikke kan/tør springe. Vi rider af og til en lille skovtur - men han gider ikke og "bliver" derfor bange for alt. Så som regel står den på dressur og longetræning.
Jeg har haft Cæsar siden lille og har selv redet ham op til det som han kan i dag.
Cæsar er meget bestemt og vil meget gerne styre tingene. Han er generelt en bølle og finder på mange unoder. Han kravler fx under hegnet, hvis han ikke lige har lyst til at være på marken mere. I ridningen kan han også være meget provokerende og "glemme" hvad simple ting som galopanspring betyder. Men som regel er han meget let at ride og selv helt små børn kan ride ham rundt på ridebanen (hvis han lige er i humør til det).
Cæsar blev d. 3 november 2006 aflivet efter længere tids sygdom
Jeg har haft Cæsar siden lille og har selv redet ham op til det som han kan i dag.
Cæsar er meget bestemt og vil meget gerne styre tingene. Han er generelt en bølle og finder på mange unoder. Han kravler fx under hegnet, hvis han ikke lige har lyst til at være på marken mere. I ridningen kan han også være meget provokerende og "glemme" hvad simple ting som galopanspring betyder. Men som regel er han meget let at ride og selv helt små børn kan ride ham rundt på ridebanen (hvis han lige er i humør til det).
Cæsar blev d. 3 november 2006 aflivet efter længere tids sygdom

Anden særlig race Cæsar
jan 2008
Følger: 19 Følgere: 19 Heste: 2 Svar: 1
Hej Daniela
Hvor var han bare dejlig ham cæsar! En skam jeg aldrig nåede at opleve ham..
mar 2007
Følger: 514 Følgere: 518 Heste: 6 Emner: 95 Svar: 1.211
vildt fin hest , meget smukt hoved !
kæææmpe høøøj !
kig forbi (;
jan 2007
Følger: 90 Følgere: 71 Heste: 2 Emner: 316 Svar: 2.119
Heej (:
Hehh der var I jo
Smed lige en højer a, for køn er han sq, det kan jeg ikk komme uden om (:
Du kan jo altid gå ind og tjekke Pipi hvis det er ??
jul 2006
Følger: 85 Følgere: 73 Heste: 12 Emner: 50 Svar: 168
en smuk hest du har og den har et klogt navn. heh..
okt 2005
Følger: 20 Følgere: 17 Heste: 1 Svar: 7
Tak for det:)
Har også lige givet Cæsar karakter, han er jo også meget dejlig!
Du kan tro jeg er glad for Zantox, han (og jeg) gør da også hele tiden fremskridt. Når jeg kan finde ud af at give ham de rigtige signaler, viser han jo altid hvor dygtig han er...
Tusind tak for chancen til at have sådan en dejlig hest at arbejde med.
sep 2005
Følger: 13 Følgere: 18 Heste: 2 Emner: 166 Svar: 643
så fandt jeg også dig herinde! hvor så cæsar sød ud som føl!
aug 2004
Følger: 184 Følgere: 196 Heste: 4 Emner: 2 Svar: 27
Tusind tak
dejlige heste du har
apr 2005
Følger: 33 Følgere: 32 Heste: 1 Emner: 27 Svar: 58
Rigtig flot, hest.. Men måske nogle flere billeder!
Knus.. Kakter: Høj, fra os!
mar 2005
Følger: 28 Følgere: 31 Heste: 6
fin hyp du har..=)
maj 2005
Følger: 11 Følgere: 10 Heste: 2
Hejsa
Signe - han gider ikke komme på tur, han nægter at gå fremad, så enten skal jeg sidde og prikke til ham med sporer eller daske til ham med en pisk hele tiden (ingen af delene synes jeg ret godt om) og det eneste jeg får ud af det, er en hest som sig-sagger fra side til side indtil den er helt overbevist, om at vi SKAL på tur og det er ikke bare ud af indkørslen den gør det, det kan nemt være de første km. Når endelig den er overbevist om, at der er dømt tur i dag - så går den og skuler efter alt. Og hesten er altså ikke bange - der er nemlig ikke noget hvis man trækker med den. Den gider kun gå fremad på tur - hvis det er et sted den ikke har været før og så er den sjovt nok ikke bange for noget. Selv i flok sakker den bagud fordi den synes det er kedeligt.
Fie : Jeg er uddannet datamatiker og arbejder som softwareudvikler
Hilsen
Daniela
jan 2005
Følger: 136 Følgere: 139 Heste: 7 Emner: 504 Svar: 2.257
hvad laver du?
jeg keder mig
skal vi bytte stemmer i udf.?
hvis du har vil mig og Sheika gerne havde en?
høj til dig hest.
fie
^^^^^^^^^#################^^^^^^^^^
^^^^^^^#####################^^^^^^^
^^^^^#######^^^^^^^^^^^^######^^^^^
^^^^#####^^^^^^^^^^^^^^^^^#####^^^^
^^^####^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^####^^^
^^####^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^####^^
^####^^^^^####^^^^^^^####^^^^^^###^
####^^^^^######^^^^^######^^^^^####
###^^^^^^######^^^^^######^^^^^^###
###^^^^^^^####^^^^^^^####^^^^^^^###
###^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^###
###^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^###
###^^^^##^^^^^^^^^^^^^^^^^##^^^^###
###^^^^##^^^^^^^^^^^^^^^^^##^^^^###
####^^^###^^^^^^^^^^^^^^^###^^^^###
^###^^^^###^^^^^^^^^^^^^###^^^^####
^####^^^^####^^^^^^^^^####^^^^^###^
^^####^^^^###############^^^^#####^
^^^####^^^^^###########^^^^^#####^^
^^^^#####^^^^^^^^^^^^^^^^^######^^^
^^^^^^#####^^^^^^^^^^^^^#####^^^^^^
^^^^^^^#####################^^^^^^
nov 2003
Følger: 23 Følgere: 176 Heste: 5 Emner: 484 Svar: 8.389
Rigtig fin hyps, han ser skøn ud, har givet ham høj
Men tænkte lige over det du skriver, om at han ikke "gider" ture og derfor bliver bange for alt, det tror jeg nu ikke, det er nok nærmere fordi han aldrig kommer ud på tur og oplever noget, så er det hele mere skræmmende
Hilsen Signe
maj 2005
Følger: 11 Følgere: 10 Heste: 2
LU står for landsudvalget for heste.
LU bruges til registrering af heste som ikke kan optages i et avlforbund men som alligevel har stamtavle.
Anne S - det er min hest og har været det siden den blev født.
Grunden til at hovedet er cuttet af rytteren er at det ikke er mig der rider den på billederne. Det er en som hedder Rikke, som havde halvpart på ham - mens jeg gjorde min uddannelse færdig.
Så har jeg fået sat flere billeder og tekst på.
Er det ok nu?
Hilsen
Daniela
mar 2005
Følger: 35 Følgere: 32 Heste: 2 Emner: 91 Svar: 255
Hvorfor har du cuttet dit hoved af billederne?
og ja.. Meget mere tekst..
Har afvist!
mar 2005
Følger: 90 Følgere: 89 Heste: 7 Emner: 67 Svar: 570
måske spørger jeg dumt men hvad står LU for?