691 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 6 Svar

Mangler inspiration Mangler inspiration

Jeg skriver her, fordi jeg virkelig har brug for inspiration til at lave noget helt nyt med min hest. Efter 7 år hvor vi har tölt trænet i 5 år og fået styr på en masse andre ting, så er vi simpelthen løbet tør for ting, og jeg mangler noget nyt og udfordrende.

Han er god i alle gangarter, går fint på tur, det sidste dressur arbejder vi på (men jeg synes generelt, det er kedeligt), vi gider ikke ride stævner, longe har vi fuldstændig styr på, leger med cordeo og uden udstyr på lukket område. Kan godt lide småspring (maks 30 cm), men den mulighed har vi ikke umiddelbart.

Jeg vil også lige sige, at vi kun har mulighed for at ride i skoven eller træne på en lille jordfold i løsdriften, så det er ikke det store.

Håber på, at nogle derude har idéer til hvad vi kan lave. Det er underordnet, om det er fra jord eller til hest.


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Hente to døre i bauhaus Roskilde Montere døre og dørhåndtag i Jyllinge 2.100 kr.
  • sætte hylder op bad og køkken 3.000 kr.
  • Tilskæring af ca 14 have fliser 400 kr.
  • Fix washing machine 750 kr.
  • Havearbejde 1.500 kr.
  • Rengøring 117m2 lejlighed 2.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Mangler inspiration
  • #1   19. jun 2017 Miljøtræning? Tricks? Løsarbejde?

  • #2   19. jun 2017 Det er en idé, men jeg ved ikke hvordan? Miljøtræning har jeg lidt med vand/spray, men synes det er svært at komme igang

  • #4   19. jun 2017 Det er altid praktisk at have installeret en masse øvelser, som man kan få gavn af i den daglige omgang. Fx indparkering, stemmesignaler i alle former, dvs fra noget så simpelt som ryk/stå/bak til signaler fra ryggen.
    Miljøtræning er også helt fantastisk at have trænet godt, og man bliver så glad for det, når det bliver nødvendigt. Alt hvad du kan komme i tanke om, og mere til, af presenninger, flag, paraplyer, madrasser, balloner, dåser på snor, over bro, gennem vand, gå på trapper, gå under lavthængende ting, fx grene eller papirstrimler smiley kun fantasien sætter grænser.


  • #5   19. jun 2017 Jeg lavede en liste for et stykke tid siden den kan du lige få. Ellers er der også mange andre emner om ideer til jordarbejde her på hg, hvor du også kan få inspiration
    Her er den:

    Begyndelse:
    - Ikke bange for sprayflaske
    - Spille bold over og under heste
    - Følg kapsunen
    - Longering og skifte vej, stoppe
    - bagpartsvending
    - forpartsvending
    - Neje
    - Bakke ved rystning i tov eller let signal, mens jeg står stille og få hesten til at komme tilbage
    - Indparkering
    - ”stå stille” / Statue
    - Trailertræning (ind uden udstyr)
    - Schenkelvigning fra jorden
    - Spanske skridt
    - Ligge
    - Podium
    - Versader på midterlinjen

    Udvidet:
    - Sidde
    - Anspring
    - Langsom galop fra jorden
    - Piaffe
    - Changement
    - Levade

    Du kan altid bare vælge de ting ud du finder interessant smiley


  • #6   19. jun 2017 Hvis du synes ridebaner er kedelige, forstår jeg dig godt.
    Men, jeg giver frokost hvis du kan nævne en dressur øvelse, som du ikke kan lave i landskabet.

    Fx schenkelvigninger??
    Om du bevæger dig skråt over en ridebane eller zigzag over en marksti eller lysning i skoven er jo præcis det samme


  • #7   20. jun 2017 Tak for svar alle. Må prøve noget af det henover sommeren smiley

    Doktor Who: Jeg træner skam dressur i skoven, fordi det er min eneste mulighed og ellers bliver det simpelthen også for kedeligt. Det er ikke ridebaner jeg har et problem med, men selve dressuren.


Kommentér på:
Mangler inspiration

Annonce