614 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 5 Svar

Spørgsmål?! Spørgsmål?!

Hej HG! smiley
Her for en 5 måneder siden købte jeg, en 7 års.. Irsk conemara, i daglig træning er han super flink og rolig og gør alt hvad jeg ber ham om. Og indtil videre har vi kun været til et stævne.. Men her d. 28 skal vi til et dressur stævne på hedehusgården, og mit spørgsmål kommer så nu! Fordi at når vi er til stævner stresser han tit, og han kan ikke rigtig koncentrere sig om hvad han skal... Så jeg ville høre om der var nogle af jer der kunne hjælpe med, det og måske kunne komme med nogle tips? smiley


 
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Slå lyden til
00:00
/
01:14
LIVE

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Her er pukkelhvalen skyllet op

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Træer og buske dækket af silke

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Har Du Været Der - Historien Om Verdens Første Nationalpark!

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Rens Terrasse+ olie 7.000 kr.
  • Se på strøm til komfur - flytte ledning til ny gruppe? 2.000 kr.
  • Fejl på opvaskemaskine 870 kr.
  • Spørgsmål 400 kr.
  • Tømrer skotrende 2.599 kr.
  • Elektriker 850 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Spørgsmål?!
  • #1   20. mar 2016
    Der er ikke andet for end at komme ud og opleve noget - også andre steder end til et stævne, men ud og træne andre steder også :o)

    Hesten lære det ikke, hvis ikke den kommer mere ud - og det kan tage lang tid, nogen kommer aldrig helt af med det.

    Der udover, så husk selv at vær rolig og ikke stresset - det kan også påvirkes hesten. Smid forventningerne væk og ha' fokus på bare og få en god tur.


  • #2   20. mar 2016 Meld til i et lavere program end det i rider derhjemme..

    Sørg for selv at være rolig.. Start i god tid på opvarmningen. Skridt gerne i mindst 15-20 min. Så han har tid til at mærke opvarmningen, og du har tid og ro til at få helt ro på dig selv..


  • #3   20. mar 2016 Tusinde tak, i to! smiley vi rider rimelig høj plan her hjemme da han er tryk her hjemme, så har bare meldt til lc1 og lc2 smiley

  • #4   20. mar 2016 Som de andre siger.. Træning, træning, træning!
    Hesten skal vænne sig til at komme med ud andre steder og lærer at slappe af når den kommer andre steder. Det tager rigtig mange gange at lære hesten at præstere når den kommer ud..


  • #5   21. mar 2016 Hvor sjovt! Jeg skal også til det stævne smiley
    Det kan være en god ide at lave nogle øvelser du kan lave ude på stævnebanerne som er afspændende.
    For eksempel kan man lære hesten at sænke hovedet ned, næsten ned til jorden. Når heste står sådan, kan den ikke spænde, og slapper automatisk af. Jeg har en lidt varm pony selv, og det kan hjælpe utrolig meget hvis han er stresset.


Kommentér på:
Spørgsmål?!

Annonce