{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
2.131 visninger | Oprettet:

Karakter krav til ungdomsuddannelser {{forumTopicSubject}}


http://www.altinget.dk/uddannelse/artikel/klart-flertal-vil-have-adgangskrav-til-ungdomsuddannelserne

Hvad mener i på det emne?

Med en lillesøster der er ordblind og har forståelsesproblemer, kan jeg kun ryste på hovedet. Hun kommer aldrig til at bestå en matematikprøve fra folkeskolen og derved ville hun aldrig kunne komme ind på en ungdomsuddannelse.

Hun er dårligt begavet på skolepunktet, kan stave ok og så hun er til at forstå - dvs. ikke i "børnesprog". Men fordi hun har forståelsesproblemer så har hun svært ved at løse en opgave i problemregning, hun når aldrig videre end og læse den.

Men tilgengæld er hun knald dygtigt til fysisk arbejde. Hun knokler på og har tit hjulpet min far i haven, eller med hans arbejde som kloakmester. Hun ville derfor trives på en erhvervsuddannelse, med plads til hendes svagheder.

Kom der krav på ungdomsuddannelser - så kom hun bare aldrig derind.

Jeg har også en fætter der, da han var spæd fik menigetis. Det har gjort at han er bag ud mentalt - både på det faglige punkt men også på det sociale. Han virker barnlig og naiv for andre, selvom hans alder er 19 år. Så siger han ind imellem nogle mærkelige ting, overdriver sine fortællinger mm. - han vil bare gerne passe ind.
Men han har ikke en 9 klasses prøve og han kommer aldrig til, at være så mentalt moden som andre på hans alder.

Derfor ville det kræve at man have "plads" hvis han skulle i lære som fx. maler. Da han kræver at man fortæller ham en ting af gangen og hjælper meget med at beskrive præcist hvad han skal.

De overstående to personer - vil der ikke være plads til i samfundet.
Vil skal alle sammen ha' en uddannelse og vi skal helst på gymnasiet, hvorefter vi sponser lige på universitetet.

Men hvad skal de personer så, der ikke passer ind i kasserne? Skal de gå på kontanthjælp resten af deres liv? Ufaglærte job bliver der mindre og mindre af. Men med de regler de er igang med og lave på kontanthjælpspunktet så forbyder det nærmest at man er gift, for så får man udbetalt 3500 kr før skat mener jeg, eller efter.
Også skal man forsørges af ens mand/kone.
Hvordan skal man så nogensinde få eget hus og stifte familie?

Jeg gruer meget for, hvor min lillesøster på 16 og fætter på 19 ender henne i verden og i deres liv, med den mentalitet der er igang med og blive skabt.

Der er ikke plads til folk, der ikke passer ind i samfundets kasser.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Installation kogeplade 600 kr.
  • Min cykel er punkteret. Jeg har brug for hjælp til at fikse det i dag? 300 kr.
  • Hjælp til at montere fjernsyn på på væggen. 890 kr.
  • Opsætning af reol og billeder 750 kr.
  • Fikse geberit væghængt toilet, der løber 1.000 kr.
  • montering af gardiner 400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Karakter krav til ungdomsuddannelser
  • #1   19. aug 2013 Det ville være så trist hvis det bliver gennemført.

  • #2   19. aug 2013 Til sidst blir der jo ikke plads til nogen i samfundet overhovedet..

  • #3   19. aug 2013 Jeg må ærligt indrømme at jeg forstår hvor forslaget kommer fra.
    På de gymnasiale ville jeg stemme for et karakterkrav, men ikke på erhvervsuddannelserne.

    Det er ikke sjovt at være seriøs på ungdomsuddannelserne i dag - der bliver set ned på en og det at deltage kan ofte være trælst. Enten fordi det føltes som om man blærer sig, eller også fordi folk automatisk tænker what a nerd, og så er man jo ligesom stemplet ...


  • #4   19. aug 2013 Det synes jeg godt nok er alt for tidligt at stille sådanne krav, og jeg kan slet ikke se nogen grund til det. En ting er at man burde være moden nok til at tænke fremadrettet når man går i gymnasiet eller lign. og kan ske at skulle bruge et godt gennemsnit, men allerede i folkeskolen? Nej!

  • #5   19. aug 2013 Katrine, der er jo allerede en slags karakterkrav efter folkeskolen. Du skal have et vis gennemsnit for at komme direkte ind på Gym, har du ikke det, skal du op til en optagelsesprøve for at vurderer om det faglige niveau er tilstrækkeligt.

  • #6   19. aug 2013
    Aless - Der er ikke karakterkrav på gym nej, det krav der er for at komme ind er at ens ungdomsvejleder på skolen eller hvad pokker de hedder har sagt ja og mener eleven er klar.


  • #7   19. aug 2013 Vi fik ellers at vide at vi skulle have et vis snit for at undgå optagelsesprøve. Kender også en der ikke havde snit til gym og derfor kom til en optagelsesprøve som hun så dumpede og derfor ikke kom ind.

  • #8   19. aug 2013 Aless, nej, studievejlederen/ens undervisere vurderer om man er egnet eller ej.

  • #9   19. aug 2013 Hvis ikke man er bogligt anlagt, så er visse uddannelser jo nok alligevel ikke det rette valg -en mere praktisk orienteret uddannelse ville jo så nok være mere passende, så jeg synes nu egentligt ikke det er helt forkert med adgangskrav

  • #10   19. aug 2013
    Michelle W - Det ville gælde for alle ungdomsuddannelser, inkl. en erhvervs som så er mere praktisk orienteret.

    " Det blev dog afvist af regeringspartierne, som til gengæld gik med til at igangsætte en analyse af adgangskrav til ungdomsuddannelserne. Den skal ligge klar til efteråret, hvor erhvervsskolerne skal igennem den store reformmølle.

    Internt i regeringen er man da også åben for at for at se på, om eksempelvis optagelsessamtaler eller karaktergennemsnit kan skærpe optaget til gymnasierne og erhvervsskolerne. "


  • #11   19. aug 2013 Hvis du ikke har fået minimum 02 i dansk og matematik på FOLKESKOLE niveau, så kommer man aldrig til at klare en gymnasiel uddannelse alligevel. Jeg synes det er super som hhx'er, at vi får sorteret dem fra som alligevel har meget ringe muligheder for at klare presset i gymnasiet.

    Men som tømrer/murer kan jeg ikke se det, nej, På boglige uddannelser er det godt.

    Ikke at der er noget i vejen med en erhversuddannelse. Men kravene er ikke så skarpe og niveauet er ikke så højt. På gym skal man regne med minimum ½ times lektielæsning per fag per dag. Og så er det fair nok der stilles krav på forhånd.

    Sagt fra en glad DF'er smiley


  • #12   19. aug 2013
    Folk læser virkelig ikke artiklen eller hvad jeg skriver ;o)

    Jeg skriver NETOP, at hvis det er de propper karakter krav på erhvervsuddannelserne - som var planen, så er det at fx min lillesøster der er super god fysisk, ikke kan blive noget. Andet end på kontanthjælp.

    Måske jeg kunne ha' formuleret det bedre; så jeg ændre det lige.
    Karakterkrav på erhvervsuddannelser - hvad syntes i? Hvad skal der gøres af de folk der ikke kan komme ind nogen steder, på nogen uddannelser fordi de ikke kan bestå dansk eller matematik eller begge dele?


  • #13   19. aug 2013 Hvad med dem som faktisk ikke gider folkeskolen og får dårlige karakterer på grund af det? Jeg GAD ikke folkeskolen, på grund af mobning fra lærer, der altid var syg når der skulle holdes møde med mine forældre. Jeg fik dårlige karakterer på grund af det. Jeg tog en HHX og kom ud med et rigtig fint snit, starter på universitetet her den anden september. Så inden de begynder at pille ved noget som helst, burde de måske kigge på diverse folkeskoler, og se om de gør nok for eleverne.

  • #14   19. aug 2013 Der var altså et adgangskrav på vores gymnasie. Vi havde et par stykker, der skulle til optagelsesprøve, fordi de vist havde dumpet eller ikke fået en særlig god karakter. Men jeg tror, det var et krav fremfor et karaktersnit.
    Jeg har ikke læst artiklen, så ved ikke, om det indebærer erhvervsuddannelser også? I så fald synes jeg, det er en skam. For som en anden bruger skriver, så udelukker vi en stor del af samfundet. Ikke alle er boglige kloge, og der kan være andre faktorer, der spiller ind, som eksamensangst.
    Jeg synes endda det var tåbeligt med alt det karakterpjat i gymnasiet, og jeg er heller ikke fan af det på universitetet. Jeg må indrømme, at jeg føler det er noget pjat og lægger kun op til indbyrdes konkurrence. Hvis man gerne ville rose folk, der klarer sig godt, kan de vel få en anmærkelse, som "særdeles god/flot stykke arbejde". Jeg vil gerne have konstruktiv kritik også, og det bidrager karakterer jo heller ikke til. De giver ingen forklaring - blot et tal på hvordan ens hårde arbejde er vurderet. Jeg aner ikke, hvorfor jeg ikke fik mere eller mindre.


  • #15   19. aug 2013
    Min lillesøsters problemer, blev også først opdaget da hun gik i 6-7 klasse. Tidligere havde hun bare fået specialundervisning, på den anden skole fordi hun havde svært ved det. Vi flyttede skole og hun blev testet.

    Sådan er det med en del fra den skole, deres ordblindhed blev først opdaget sent.


  • #16   19. aug 2013
    Men ja Tenna - der nævnes erhvervsskoler også ;o)


  • #17   19. aug 2013 Tenna, ja hvis ens studievejleder/underviser vurderer en til at være uegnet til gymnasiet, skal man til en eller anden form for prøve på gymnasiet smiley

  • #18   19. aug 2013 And-jeg gad såmænd heller ikke folkeskolen. Jeg gik i en klasse hvor fysisk vold var dagligdag og jeg havde afsindigt meget fravære på grund af dette.
    -jeg fik nu altså alligevel ganske gode karakterer til eksamen (årskarakterer er self en anden sag). Det handler jo om at man beslutter sig for at det her er vigtigt...

    Jeg synes da osse det er et problem med karakterkrav i boglige fag, til uddannelser der netop bl.a. skal tiltrække dem der er bedre med hænderne end med en bog.

    Men adgangskrav såda generelt er jeg ikke imod


  • #19   19. aug 2013
    Michelle W - Hvis der bliver indført adgangskrav på alt inkl. erhvervsuddannelser er mit spørgsmål blot; hvad skal de folk, der ikke kan komme ind pga. de krav? Hvilket arbejde skal de ha, med de forsat mindre stillinger der er som ufaglært?


  • #20   19. aug 2013 Hvad ved jeg, jeg var nærmest selvskrevet til gym smiley
    Ved bare der var nogen, der skulle op.. hehe. Men I har nok ret ang. egnethed.
    Synes bare det er så ærgerligt at karakterer skal lægge et sådan pres på unge mennesker.


  • #21   19. aug 2013 Nu aner jeg jo ikke hordan adgangskrav til erhvervsuddannelser ville se ud. Men jeg tvivler altså på at der er ogen der ikke kan komme ind på noget som helst.

    Har man været for sløv i skolen, ikke fået den rette hjælp på den skole man gik på e.l. er der jo mulighed for at tage enkelt-fag på VUC og ad den vej kvalificere sig.


  • #22   19. aug 2013
    Michelle W - Laver man et krav på en bestemt karakter i både matematik og dansk, vil en del ikke kunne komme ind. Ligesom min lillesøster og fætter, heller ikke har en fuld 9 klasses prøve, da de ikke har været oppe i alle fag der blev trukket.

    Ligesom min lillesøster ikke bare ville kunne læse op på VUC, det bliver hun ikke mindre ordblind af. Hendes forstålses problemer forsvinder heller ikke af det.


  • #23   19. aug 2013 Synes karakterer er helt iorden.. Hvis hun er god fysisk. Hvad så med en erhvervsuddannelse ? Dem vil de vel ikke sætte karakterer på ??

    Ungdomsuddannelser er vel STX,HTX,HHX,HG,HF osv?
    Selvfølgelig skal der karaktergennemsnit til der, synes jeg


  • #25   19. aug 2013 Patricia, det fremgår da ret eksplicit af artiklen.

  • #26   19. aug 2013
    Patricia - læs artikel igen ;o).


  • #27   19. aug 2013 Katrine, tja har ikke læst den, og det er sagen uvedkommende, da min mening er at Karakterkrav er okay til STX,HHX,HTX,HG,HF osv, men ikke til erhvervsuddannelser som, tømrer, elektriker, landmand m.m.

  • #28   19. aug 2013 Jeg synes det er alt for tidligt i ens liv at kunne sætte adgangskrav på en ungdoms- og erhvervsuddannelse. Jeg var 15 da jeg gik i 1.g, og jeg havde da slet ikke den modenhed og faglighed som jeg gik ud med som dimittend i sommers.

    At der pt. er en vejleder som vurderer om man kan klare en ungdoms eller ervhervs er fint, men at det måske rykker sig at være næsten de samme optagelsesprocedurer som på uni osv., dét synes jeg er for tidligt i de unges liv. Nu taler du specielt om dem med specielle behov, og der synes jeg helt klart at man skal gøre sig en undtagelse mht. optagelse ved evt. at holde systemet som det ér lige nu for disse personer.


  • #29   19. aug 2013
    Det er ellers det der er meningen at folk skal, læse artiklen fordi vi så alle debbatere med samme udgangspunkt - men det lader til at være svært ;o)

    Det er netop på erhvervsuddannelser de også vil, altså vil der ikke være noget sted til folk der ikke lige kan komme ind.


  • #30   19. aug 2013 nu er jeg dum som en dør og kan ik gå igenmen eksamer jeg skal på teknisk skole det er det eneste jeg kan

  • #31   19. aug 2013
    Stine N - Men hvis de fik det, de gerne vil have til at gå igennem, igennem så er det svært for folk der er "dumme som en dør " at komme ind på tekniske skole fordi der er karakter krav :o)


  • #32   19. aug 2013 nemlig og det kunne jeg lige se at det var en ehversuddannelse ellers ville jeg leve et kedeligt liv på kontant hjælp og det ville jeg helst ik smiley

  • #33   19. aug 2013 Patricia, hvordan kan det være uvedkommende, når det er det hele indlægget drejer sig om?

  • #34   19. aug 2013 og de siger selv de skal have unge igang ja så det burde ik gå igennem så er der mange der ik kan klarer en uddannelse

  • #35   19. aug 2013 Adgangskrav på gymnasielle uddannelser (STX, HTX, HHX, HF) er helt fint for mig. Jeg gik i klasse med mange, der ikke burde være der, og gjorde det svære for os andre, at følge ordentligt med. De ville have klaret det langt bedre på en erhversuddannelse.

    Men at sætte adgangskrav på erhvervsuddannelserne, giver ikke rigtig nogen mening. I mange tilfælde, er det jo netop dem, der er bogligt svage, der er gode på erhvervsuddannelserne, fordi de fx er bedre praktisk/fysisk og/eller er mere kreative osv. men bare har svært ved det boglige.

    De bogligt svage skal ikke udelukkes fra at få en uddannelse, men de skal heller ikke gøre det sværere/mere besværligt for andre, at få en uddannelse.


  • #36   19. aug 2013 Fordi den går ud på om man mener det er okay at der kommer karaktérkrav eller ej.. Nu har jeg læst, og kan da igen konkludere, at det fik jeg intet ud af..
    I artiklen står der jo kun hvad resten af befolkningen mener


  • #37   19. aug 2013
    Patricia - det inkludere det også, om karakterkrav er okay på ungdomsuddannelser hvor erhvervsuddannelser er den del af det, altså ikke kun gymnasiet.


  • #38   19. aug 2013 Jamen det synes jeg også det er helt iorden at have karakterkrav dertil.. Hvorfor skal en person sidde i min klasse, hvis vedkommende slet ikke har det der skal til ? Det ville kun forstyrre min undervisning. Det er det samme på universiteterne, der kan alle heller ikke bare komme rendende.

    Så længe man ikke udelukker alle muligheder..


  • #39   19. aug 2013 Patricia - Grunden til, at folk ikke mener det er irrelevant, om du har læst artiklen eller ej, skyldes jo det, du skriver i din første kommentar.

    Ingen siger, at du vil ændre mening, af at have læst artiklen, men hvis man vil deltage i en debat omkring en artikel, så er man da også nødt til at læse den, ikke? smiley


  • #40   22. aug 2013 Jo, men jeg synes ikke debatten bygger på den artikel.

  • #41   22. aug 2013 Men det gør den, for det er det ts beder om.
    Det er en debat omkring den artikel - hvordan kan debatten så ikke være bygget på den?


  • #42   23. aug 2013 Karakterkrav til ungdomsuddannelser. Debatten bygger på om det er okay eller ej.. Hvis hun nu bare satte artiklen ind, så ja. Men nej, det synes jeg ikke. Og artiklen bygger på andres meninger. IKKE min..

  • #43   23. aug 2013 Når nu i ved at din lille søster er ordblind hvorfor i al verden har i så ikke kontaktet kommunen?! De skal stille en IT-pakke til rådighed for ordblinde børn som går på folkeskole.

    Udover det kan jeg faktisk godt se ideen med at lave, et karakterer krav for nogen af erhversuddannelserne. For rigtig mange unge er "ligeglade" med afgangseksamen pga de skal alligevel ikke bruge den til noget.
    Men enlig syntes jeg mere man skulle gøre som i bla USA, have en årsprøve efter hvert klassetrin (minus de 3 første, så årsprøve fra 3 klasse) og består man ikke den så skal man på sommerskole, hvor elverne får indhentet det de er bagud.


  • #44   23. aug 2013 Krikken: Adganskravet behøver jo heller ikke være urimeligt højt, kan jo være de blot sætter et snit på 4 eller at man bare har bestået sin afgangsprøve - altså et snit på 02. Det er vel enlig fair nok at man sætter et krav om en bestået afgangsprøve. For selv på erhversuddannelserne er der engelsk og matematik som man skal bestå for at blive færdig med sin uddannelse.

  • #45   23. aug 2013
    Team Grafik - Så eliminere du blandt andet min lillesøster og fætter - de får aldrig en komplet afgangsprøve, da de ikke er oppe i alle fag. Hvad skal de så?

    Kommunen er skam kontaktet og hun har hjælpemidler, men det gør altså ikke hende bedre til matematik eller dansk da hun også har forståelsesproblemer. At hun har en IT rygsæk, gør ikke hun kan bestå matematik.


  • #46   23. aug 2013 Krikken: At få et gennemsnit på 02 burde ikke være svært, for nogen fag kan man få højre karaktere end andre, mundtligt f.eks og hvis hun har en it-rygsæk burde hun da også godt kunne skrive en god dansk stil. Og som sagt skal man på næsten alle erhversuddannelserne have matematik som de skal bestå for at kunne gå til svendeprøve.
    Og hvis du læser mit andet indlæg mener jeg faktisk at problemet gribes forkert an, man bør gøre som bla USA med årsprøver samt sommerskole.


  • #47   23. aug 2013
    Igen, hun kommer aldrig til at kunne få 02 i matematik. Hun kan bestå dansk - måske, kunne hun på ordblindeefterskolen men nu går hun på en alm.
    Men matematik, nej. Hun har heller ikke haft fysik og ved ikke med engelsk.

    Min fætter har heller ikke haft engelsk, måske matematik og dansk men det er heller ikke noget han særligt godt kan bestå.

    Igen - hvad skal de der ikke kan bestå ?


  • #48   23. aug 2013 Igen: Have et gennemsnit på 02 betyder jo ikke at alle fag skal bestås.
    Dem der har problemer burde der blive taget mere hånd om allerede fra start, og få den hjælp de behøver for at kunne bestå.


  • #49   23. aug 2013 Vil så også lige påpege at så er en 9 klasses afgangseksamen heller ikke sværer. Jeg klarede den selv påtrods at jeg er ordblind og INGEN hjælp fik. Engelsk kunne jeg knap nok tale men fik alligevel 5.
    Hvis man nu allerede i 1-2 klasse fik taget hånd om diverse problemer, ja så burde de fleste altså kunne komme igennem, og de få der så ikke kan - hvordan skulle de kunne komme igennem alt det teoritiske der er hos erhversuddannelserne? Og jeg mener heller ikke at alle erhversuddannelser skal have krav om gennemsnit - men nogen burde. F.eks beslagsmed og veterinærsygeplejerske


  • #50   23. aug 2013
    Det er altså ikke så simpelt at hvis man bare får hjælp, så kan man godt bestå - gid det var så let, så ville min søster juble for hun syntes ikke det er lige sjovt altid.

    Men når der er en del fag hun ikke er oppe i og en del fag, hun dumper i så ved jeg ikke hvor snittet ville ligge og jeg ved ikke om man kan bestå en afgangsprøve hvis man ikke er oppe i alle fag, eller har haft alle fagene.

    Du skriver iøvrigt meget bedre end min lillesøster - jeg kan ikke se du er ordblind.
    Hun har så også oven i de forståelsesproblemer, som gør det meget svært for hende at lave fx problemregning. Hun når aldrig videre end og læse spørgsmålet.


  • #51   23. aug 2013 Jeg skriver via diverse hjælpeprogrammer som jeg både har på telefon, iPad og computer, derfor ses det ikke at jeg er ordblind - men det er jeg. Og uden hjælpemidlerne ses det tydeligere. Yderligere har jeg så åbenbart en form for fotograftisk hukommelse der gør at jeg er god til at huske stavemåder.
    Og igen læs nu hvad jeg skriver, der bør blive taget hånd om alle problemer allerede fra start, og din lillesøster burde derved få opstillet en anden form for matematik prøve, f.eks en mundtlig hvor hun bare skulle vise hvordan man klare de forskellige regnemetoder, men hvor hun ikke skal finde oplysningerne.

    Og som jeg siger igen igen, matematik problemregning findes også på erhversuddannelserne - og alle erhversuddannelser skal ikke have adgangskrav.


  • #52   23. aug 2013
    Selvfølgelig findes der matamatik - men nu afhænger det også af hvad man vælger :o)


  • #53   23. aug 2013 Men de uddannelser hvor man skal bruge matematik, syntes jeg det er okay at kræve man har bestået det i folkeskolen.
    Og at sige man skal have bestået dansk syntes jeg også er fair nok. For selv en ordblind - uden hjælpemidler, kan skrive en god novelle samt redegøre for en test til 02 smiley


  • #54   23. aug 2013 Mente selvfølgelig med hjælpemidler kan en ordblind dog skrive en novelle til 02

  • #55   23. aug 2013 Patricia - Du forstår ikke hvad jeg mener. Jeg skriver, at SELVFØLGELIG skal du læse artiklen, når TS spørger til hvad vi mener, om det der står der i. Så at sige, at den her debat ikke bygger på den artikel passer jo ikke, for det gør den, for det er det TS skriver. Det er jo ikke dig, der bestemmer hvad debatten er bygget på - det er TS der bestemmer det. Så det er da helt irrelevant, hvad du synes debatten bygger på, det har intet med sagen at gøre.

  • #56   26. aug 2013 CTS.. Hun spørger hvad VI mener om emnet. Artiklen bygger på ANDRES meninger, som er IRRELEVANT for hvad JEG mener..

    Lad os nu ikke mundhugges, jeg har andet at tage mig til.


  • #57   26. aug 2013
    Artikelen bygger på et lov forslag - ikke andres meninger.
    Artikelen bygger på udtalelser fra de forskellige partier, om ting de gerne vil have indført.

    Ikke os "normale" menneskers meninger. Jeg spørger bare I mener, men det er ud fra hvad der står i artiklen, artikelen er "baggrundsviden" så og sige.
    Så artikelen er ikke irrelevant - eller havde jeg ikke sat den ind.


  • #58   26. aug 2013 Patricia - Hun spørger hvad vi mener, om det der står i artiklen. Det kan simpelthen ikke være SÅ svært for dig at fatte, men det er det så åbenbart alligevel. smiley
    Hvis man ikke forstår hvad der bliver skrevet i indlægget, så skal man bare holde sig væk. Alt andet er jo for dumt.


  • CSF
    CSF Tilmeldt:
    feb 2011

    Følger: 1 Emner: 107 Svar: 1.917
    #59   28. aug 2013 Jeg er for, HVIS man fastholder muligheden for at komme til optagelsesprøve, hvis karaktererne ikke er høje nok.

    Der er jo, forhåbentlig, ikke tale om, at man skal have et snit på 7 eller sådan noget. Det må være nok med 02, men ved egentlig ikke, om det er et krav i dag, at man skal have bestået alle fag?


  • #60   28. aug 2013
    02 ville for en del stadig ikke være muligt i fx dansk eller matematik. Eller fysik eller engelsk, hvis de slet ikke havde været oppe i det eller haft det ;o).


  • #61   29. aug 2013 Krikken - Hvis man ikke har haft fx engelsk, så er det nok alligevel ikke en god idé at tage en gymnasiel uddannelse smiley

    Jeg kan ikke se problemet i at udelukke dem, der ikke kan 'bestå' folkeskolen, for hvis de ikke kan klare niveauet her, så kan de nok heller ikke klare niveauet på en gymnasiel uddannelse. smiley


  • #62   29. aug 2013
    Du misforstår vist artikelen :o)
    Der menes ALLE ungdomsuddannelser - inkl. en erhvervsuddannelse som man tager på teknisk skole. Og det er her folk, der ikke er så gode skriftligt tit søger hen. Men det kan man så ikke, hvis der kommer karakter krav på.


  • #63   29. aug 2013 Jeg syntes stadig det er okay at man laver nogen adgangskrav på nogen af uddannelserne. Og Krikken du svarede enlig aldrig på mit spørgsmål: Dem der har så svært ved at bestå en folkeskole, hvordan skulle de kunne klare teorien på de tekniske uddannelser?
    Tror lidt du glemmer at man på mange tekniske uddannelser stadig skal have dansk/engelsk og matematik. Nogen steder skal man også have biologi osv. Og det niveau er jo højere end det niveau der er på folkeskolen.


  • #64   29. aug 2013
    Man kan godt gøre en ungdomsuddannelse færdig, ved stadig at dumpe nogle fag - jeg er dumpet to på HG, men derfor har jeg stadig en HG :o).

    Så jeg vil godt mene, at man kan klare teorien på en teknisk, hvis man vælger en uddannelse der passer til de fag man har haft og kan have. Samt forsat får hjælpen fra ens blandt andet IT rygsæk.

    Det nytter ikke noget, at fordi man ikke kan komme igennem folkeskolen, så er man dømt til kontanthjælp resten af livet.

    Min lillesøster ville fx gerne ud og sejle, altså ville hun skulle være skibsassistent. Der ville være noget hun ikke ville være så god til, men også meget hun kunne følge med i. Sådan er det vist for de fleste mennesker, uanset hvilken uddannelse de vælger :o)


  • #65   29. aug 2013 Så kan man jo også gennemføre folkeskolen selvom man dumper nogen fag.
    Og kan så sige det ikke er altid man godt bare må dumpe, min kæreste skulle f.eks bestå matematik som anlægsgartner for at må gå til svendeprøve.
    De har 3'forsøg for at bestå prøven, består de ikke 3 gang jamen så er der ingen svendeprøve.


  • #66   29. aug 2013
    Igen, det er noget der kan undersøges så man ikke tager en uddannelse hvor man skal bestå et fag, man har svært ved :o). Men hvis man bliver stoppet, uden mulighed for at tage en ungdomsuddannelse fordi man ikke kan komme ind så er ens muligheder jo ret små ;o).

    Men ja, folkeskolen kan gennemføres selvom man dumper nogle fag - man kan ikke dumpe afgangsprøven, fordi det ikke er en eksamen. Men derfor kan man stadig få 00 eller 03 i nogle fag, eller ikke have haft dem.


  • #67   29. aug 2013 CTS. Hun spørger hvad vi mener om EMNET... Og er du da lige sød at snakke ordenligt?

  • #68   29. aug 2013 Nu er det jo sådan at man skal have gemmemført en grunduddannelse for at komme ind på erhversuddannelser, så man skal havd modtaget undervisning i dansk, engelsk, matematik og naturfag - hvilke er de fag man oftest kommer til afgangsprøve i.
    Så du kan alligevel ikke komme ind uden en grundudannelse, så kan virkelig ikke se problemet at man på NOGEN uddannelser sætter et adgangskrav.


  • #69   29. aug 2013
    Jeg har heller ikke sagt, at det er dumt at gøre det på nogen fx gymnasiet - men at sætte det på alle, vil jeg mene er fatalt og at skære folk ude af samfundet og dømme dem til et liv på kontanthjælp :o).

    For hvor skal folk ellers gå hen? Man kan jo ikke være på produktionsskolen for evigt.


  • #70   29. aug 2013 Mener jo også godt man kan lave lidt krav på alle uddannelser, måske ikke gennemsnitskrav. Men et krav om at have bestået fx dansk syntes jeg enlig ikke er slemt.
    Man kunne også sagtens lave det som man gør på de videregående, altså kvote 1 og 2, på den måde kan alle få en chance for at blive optaget. Og man får stadig de unge til at tage afgangsprøverne seriøse.


  • #71   29. aug 2013
    Det kunne man ;o). Men at sætte det, så man får lukket folk ude fra alt ville efter min mening være dumt. For der er stadig ikke nogen der kan forklare, hvad man skulle gøre af folk der endte uden for.

    Så jeg er i og for sig ikke uenig med dig - men jeg ønsker bare ikke, at man får mast folk ude, til " ingenting ".


  • #72   29. aug 2013 Det mener jeg bestemt heller ikke, men ved bare nogen har tildens til at sige "det kan jeg ikke fordi dit og dat er i vejen" også giver de bare helt op - fordi folkeskolen alligevel ikke skal bruges til noget. Det er dem jeg tror det vil give et lille vake up call.

  • #73   29. aug 2013 Krikken - Nej nej, jeg misforstår den ikke - men lige nu taler jeg ikke om, hvad der står i artiklen, men hvordan det burde være. smiley

    Patricia - Ja, på UD FRA hvad der står i artiklen. Derfor er den ikke irrelevant. Jeg taler skam pænt, men det er jo åbenbart tilfældet - at du ikke forstår hvad der står.


  • #74   29. aug 2013
    Hvad skal de folk så, der ikke kan komme ind på en ungdomsuddannelse - hvis der er karakterkrav på alle også erhvervsuddannelserne?


  • #75   29. aug 2013 Ja så er de rimelig lost - men jeg mener heller ikke, at der bør være karakterkrav til erhvervsuddannelserne, det er helt hul i hovedet, at de vil det smiley

    Men omvendt har min far fx heller ikke rigtig en ungdomsuddannelse. Han blev færdig med skolen og gik igang med blikkenslager-uddannelsen, men sprang fra, og søgte ind som ufaglært fabriksarbejder på Grundfos. Nu har han lige haft 25 års jubilæum, og tjener pt. mere, end min mor, der har to uddannelser - og han tjener ligeså meget, som man gør med de fleste erhvervsuddannelser. Så helt skidt har han da ikke klaret det, uden hverken ungdomsuddannelse eller erhvervsuddannelse. smiley Så det er jo ikke fordi, at man nødvendigvis er forvist til et liv på offentlig ydelse, bare fordi man ikke kan få ungdomsuddannelse eller erhvervsuddannelse.


  • #76   29. aug 2013
    Det er det ikke - men det har ændret sig. Min far har kun kloakmestereksamen, var dårlig i skole og er nok ordblind, men aldrig testet.
    Men han har været selvstændig og klare sig godt. Men han ville jo være ret lost nu, hvor alle skal mases ind på en ungdomsuddannelse.

    Jeg har ikke lyst til at uddanne mig, skole siger mig intet - men ufaglært arbejde kan man bare ikke få. Så hvad din far laver kunne man godt for mange år siden, men at bygge videre på noget ufaglært er svært.
    Enten skal man være uddannet ellers skal man have erfaring med branchen i forvejen.

    Især hvis man bliver fyret som 50-60 år og har lavet det samme næsten hele sit liv, på samme fabrik.


Kommentér på:
Karakter krav til ungdomsuddannelser

Annonce