{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.450 visninger | Oprettet:

Sporer, hvorfor er de så eftertragtede? {{forumTopicSubject}}

Ja nu har jeg kigget lidt rundt på markedet gennem længere tid, og der er godt nok hurtigt salg på sporer! Efter 10 minutter er der jo allerede svar. Jeg tvivler på at alle kan finde ud af at bruge dem rigtigt, og som hjælpemiddel.

Jeg forstår virkelig ikke hvorfor at der behøves at ride med sporer.
Som hjælpemiddel er det HELT okay, også med pisk, men der er bare mange der misbruger dem.

Så nu vil jeg gerne høre:
Bruger du sporer?
Hvorfor bruger du dem?

Min veninde som rider med sporer sagde at jeg også skulle begynde og bruge sporer på min egen hest, (hun har så travlt med MIN træning, længere historie) men fandme nej om jeg gider og bruge sporer på min hest. Det er ikke nødvendigt lige nu, så hvorfor skulle jeg!

Ikke for at starte debat, men jeg vil bare kan vide det smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Afhentning af fliser 500 kr.
  • Opsætning fjernsyn på væg 500 kr.
  • Frithængende emhætte installation 3.000 kr.
  • Skift af radiatorventil 1.600 kr.
  • Grave 205 kr.
  • Opsætning af loftlampe, ophæng af 2 billeder, ophængning af lille TV, opsætning af spejl 600 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Sporer, hvorfor er de så eftertragtede?
  • #2   19. apr 2013 jeg rider ikke med sporer... men jeg tror MÅSKE der er regler for at man ved nogle dressur stævner skal ride med sporer men grunden kender jeg ikke.. smiley

  • #3   19. apr 2013 De fleste jeg kender som rider med sporer, bruger dem som hjælpemidel.
    Men tror desvære folk er begyndt og syntes det vel det er "sejt" ?
    Og som overstående skiver, når du kommer op i LB klasserne SKAL man vist have sporer på? smiley


  • #4   19. apr 2013 Jeg rider med sporre, af den simple grund, min pony er schenkeldøv efter at have gået rideskole 20 år, så for at han kan fornemme mine signaler med benene har jeg dem på ham.

  • #6   19. apr 2013 Argh okay Nanna, det vidste jeg ikke, med hensyn til stævner.
    Og nej jeg mener selvfølgelig ikke at det er alle der misbruger det, og ikke kan finde ud af at bruge dem. Men min erfaring er at mange ikke kan.


  • #7   19. apr 2013 Jeg bruger ikke sporer, da jeg er bange for ved uheld at komme til at være hård imod heste, og så fordi ingen af mine heste overhovedet har brug for det smiley

  • #8   19. apr 2013 Julie
    Det er overhovedet ikke for at have travlt med andres ridning. Jeg synes bare det er lidt pudsigt at folk er så ville med sporer. Jeg rider skam selv med bid, og når tiden kommer, så bliver pisk og sporer måske også en nødvendighed smiley


  • #10   19. apr 2013 Rigtig flot gjort Ida, det må jeg sige! Kender selv det med at være uvidne fra rideskoletiden, puha! smiley

    Men så nemlig også en mor som var på jagt efter sporer til sin 9 årige datter. Hvad i dælen skal en 9 årig bruge sporer til!


  • #12   19. apr 2013 man Skal da ikke ride med sporer til stævner? smiley

  • #13   19. apr 2013 Divaen

    Okay. Men så kommer jeg igen til at tænke på, hvorfor SKAL man have sporer på til stævne? Det er i de høje klasser, så burde man da også og kunne ride ''ordenligt''. (intet angreb, på dem der rider med sporer) Jeg ville da sige at det er meget bedre at kunne ride sin hest flot og i harmoni, med sæde og ben, uden at bruge sporer.


  • #14   19. apr 2013 Anna
    Jo fra LB og op skal man smiley


  • #15   19. apr 2013 det er da en åndsvag regel :0

  • #17   19. apr 2013 Tænker jeg også. Som ovenstående så synes jeg da at det er 100 gange pænere at kunne ride med sæde og ben..

  • #19   19. apr 2013 Fair nok Nanna.
    Det her forum gik heller ikke ud på at redde nogle ponyer, eller få folk til at skifte mening. Jeg ved ikke om jeg har udtrykt mig sådan, men jeg ville bare hører folks meninger. Synes det er fint folk bruger sporer, HVIS man kan bruge dem ordentligt.


  • #20   19. apr 2013 Ja det giver da også meget mere udfordring hvis man selv skal ride hesten frisk frem, istedet for at bruge en lille metal ting til det smiley

  • #21   19. apr 2013 Præcis Anna. Nu skal jeg heller ikke spille hellig for jeg kunne da godt engang finde på at bruge sporer, men udelukkende som hjælpemiddel, for at gavne hesten mest muligt, da jeg mener det heller ikke hjælper at sparke hesten, så den kan risikerer at blive schenkeldøv.

  • #22   19. apr 2013 Jeg mener heller ikke der er noget i vejen med at bruge sporer, så længe man er forsigtig med med dem, og måske rider uden når man træner også bare bruger dem til stævner smiley

  • #24   19. apr 2013 Fordi sporer er en skide god hjælp til når man skal ind og ride Piaff og Passage som en ekstra hjælp og ''forstærkning'' af schenklen (læs, gåseøjne ved forstærkning''). Ligesom pisken er. Nu har jeg selv en hest der er ekstremt følsom for schenklerne, og faktisk ikke behøver sporerne - men nu er der en gang en regel og at jeg skal bruge dem til stævner fordi jeg starter højere end LB.
    Desuden bruger jeg også pisken, når jeg skal til at samle ham mere ind og sætte ham på bagparten - ikke slå, bare tappe for at få ham til at sætte sig og træde ind under sig :-)..
    Men jeg er enig, sporer skal ikke bruges som et ''magtmiddel''.


  • #29   19. apr 2013 Jeg rider normalt ikke med sporer. Og det gør jeg ikke af den simple grund, at jeg ikke mener, at man kan ride sin hest ordentligt, før man kan ride den uden sporer smiley det kan være nødvendigt at have et hjælpemiddel med,en kan ikke se grunden til at vælge sporer som første valg, og specielt ikke når det er så få, der i virkeligheden formår at sidde stille med sine ben.

    Og er helt enig med Bettemus; det er den værste undskyldning man kan komme med, at man rider med dem, fordi man skal have dem på til stævner. Løgn, løgn, løgn smiley


  • #30   19. apr 2013 Divaen: ja, du skal have sporer på, men det er ikke et krav, at der skal være dorn på sporen. Og en spore uden dorn, er jo praktisktalt ikke en spore smiley

  • #32   19. apr 2013 undskyld jeg spørger dumt, men hvad er en dorn? smiley

  • #35   19. apr 2013 En dorn er den der "spids", der er på sporen smiley

    Divaen: nu har jeg heller ikke hæftet noget på dig. Størstedelen af dem, der har kommenteret her i tråden, har bare sagt, at det er et krav med sporer. Men det kan man jo ikke sige, når dornen ikke er et krav. That's all.


  • #36   19. apr 2013 okay tak smiley


  • #39   19. apr 2013 Bar fordi man køber nogle sporer behøves man ikke bruge dem, jeg købte mine for nogle år siden, og har brugt dem 5 gange, 4 gange med min ridelæres overvågning og 1 gang til stævne smiley

  • #40   19. apr 2013 Man er altså ikke en "god" rytter bare fordi man kan ride uden sporer. I får det til at lyde som om at man kun er en god rytter hvis man kan ride uden sporer. Det er i hvert fald langt fra sandheden!
    Team Kalind: Du siger at du kun bruger sporer som et hjælpemiddel. Det er da også det vi andre gør? Dem der bruger dem til at afstraffe hesten er klart i mindretal, så pas på med hvem i generalisere over.

    Når jeg ser ryttere uden sporer så er ni ud af ti af deres heste så sløve at de sidder og sparker til dem for at få dem til at gå frem ad. Eller hesten er så hidsig at de sidder og hiver i snotten af den for at få den til at "slappe af".

    Nå jeg siger dette er det ikke ment direkte på jer ^^. Jeg snakker på baggrund af dem jeg ser når jeg er med veninderne ude til klubstævnerne.
    Personligt starter jeg kun distrikt stævner, så her har alle jo sporer på. Men også her er der forskellige længder og forskellige måder at bruge dem på.

    Jeg forsvarer lidt mig selv her, fordi jeg faktisk synes at i får udtalt at alle der rider med sporer er dårligere ryttere. Og jeg vil ikke skabe oprøre men bare lige minde om ikke at generalisere, og så pas nu på med at blande jer i andres ridning.
    Man får så sjældent noget godt ud af det smiley

    Håber i får en (fortsat) god weekend!


  • #42   19. apr 2013 Tja... Når man som mig har en hest på næsten 180 cm i stg og som bruger str 165 i dækken, kan det være temmelig svært at få samling, bøjning og bagparten ordenligt med, hvis ikke man har sporer på... Jeg er endda så ekstrem, at jeg rider med hjulsporer! Glatte hjul, men stadig hjulsporer... Forklaringen er såre simpel. Jeg vil heller have en hest, der reagerer prompte, når jeg lægger benene til, end en hest man ender med at sidde og hakke og trykke i uden nogen reaktion. Nu har jeg så også redet i næsten 30 år - så jeg vil da mene, jeg har erfaringen til at ride med dem. Jeg går stærkt ind for, at man skal bruge de hjælpemidler, vi har - især hvis det i længden gør det nemmere for både hest og rytter - de skal dog aldrig bruges med unødvendig tvang. smiley

  • #43   19. apr 2013 Jeg rider med sporer, og det gør jeg udelukkende fordi at jman skal ride med sporer i LA-klasserne, hvilket er de klasser jeg starter. Men til træning rider jeg til tider helt uden smiley

  • #45   19. apr 2013 Nanna
    Grunden til at jeg er inde på annoncerne er gangske tilfældige. Jeg kigger lidt rundt, og så en dag så jeg en annonce med spore, med bling på (elsker bling) og så kiggede jeg, for sjov, fordi det var en kedelig dag. Så var det jeg lagde mærke til hvor mange der egentlig havde skrevet på dem. Så da jeg så endnu en annonce med det, så blev jeg jo rigtig nysgerrig. Og ganske rigtig var der igen mange der skrev. Det er sket 3-4 gange hvor jeg sådan har kigget.


  • #46   19. apr 2013 Ida: "Nå jeg siger dette er det ikke ment direkte på jer ^^. Jeg snakker på baggrund af dem jeg ser når jeg er med veninderne ude til klubstævnerne. "

    Jeg generalisere netop ikke... Jeg snakker på baggrund af dem JEG PERSONLIGT har set. Jeg kan jo ikke snakke på baggrund af dem jeg ikke har set smiley
    Desuden så sagde jeg at det kunne gå begge veje. Jeg kender én enkelt rytter som rider uden sporer på hendes hest og den går rigtig fint, og det synes jeg er imponerende.

    Team Kolind sagde: "Det er i de høje klasser, så burde man da også og kunne ride ''ordenligt''. "

    Som sagt så deler jeg bare mine erfaringer som i deler jeres. Mine erfaringer er bare anderledes smiley


  • #47   19. apr 2013 Maria:
    Det var ikke ment på den måde. Selvfølgelig er det iorden at ride med sporer, og jeg siger ikke at man bliver en dårligere rytter af at ride med sporer. Det er hver rytters valg.


  • #48   19. apr 2013 hmm.. jeg bruger sporer fordi jeg har en ikke altid så fremadtænkende hest.. og derfor er et lille prik med sporen bedre end at være nødt til at sparke hende i gang. - Hvis det var mig ville jeg i hvert fald foretrække et prik i stedet for ti spark smiley

  • #49   19. apr 2013 God grund Maria, tak for svar smiley

  • #50   19. apr 2013 selvtak smiley kan heller ikke se hvorfor man skulle gøre det, hvis hesten reagerer fint for schenklerne smiley

  • #51   19. apr 2013 Jeg var også engang af den mening af sporer var ikke på en nødvendighed at ride med, indtil jeg mødte Pretty, jeg brugte 1½ år, hvor jeg forsøgte at installere et fremad signal, uden den store succes, hun vidste udmærket hvad det betød, men hvis hun ikke gad frem, fordi der lige var gået nogen forbi på tur, så stoppede det med at virke, efter at have forsøgt i 1½ år, valgte jeg at tage sporer på, og hun har gået frem lige siden. Hun er dog også yderst følsom ved siderne, og ved kun at skulle have et prik for at gå fremad, frem for at skulle presse med schenklerne har jeg fået et velfungerende og glad hest

    Men selvfølgelig skal sporer som alt andet bruges med omtanke, og hvis hesten ikke får større ubehag af det, min anden hoppe ville jeg aldrig tage det på hos, idet hun reagere bare jeg spænder det mindste i mine lægge.. smiley


  • #55   19. apr 2013 Sporer er et fantastisk hjælpemiddel i dressuren! Du kan sende langt mere præcise signaler til hesten og sidde mere stille med benene, hvilket alt i alt betyder, at hesten kan reagere på mindre hjælp. smiley

  • #56   19. apr 2013 Det kommer jo så helt an på hvilket hjælpemiddel man bruger sporen til (og går ud fra, at når vi snakker sporer i den her tråd, så snakker vi sporer med dorn, for hvorfor i alverden skulle man til dagligt ride med sporer uden dorn??!).
    Man kan bruge sporen til at forfine sine signaler, det er jeg helt med på. Men hvorfor skal Karina på 15, der har startet 5 Lc'er i sit liv, ride med sporer på sin hest? For på hendes niveau, har hun jo slet ikke behov for at forfine sine signaler, hun skal først og fremmest lære signalerne og derefter lære at sætte den igennem på de rigtige tidspunkter. At bruge sporer for at drive hesten frem, ser jeg som en lidt for nem og letsluppen løsning ("av, av" tænker nogen nok). De eneste heste og ponyer, som vi kan snakke om, der kan være svære at få frem, er garvede rideskoleheste på 20+, men der kan vi så også snakke om hvor meget mere de fortjener at lave. Ellers kan alle heste lære at gå fremad for et let signal, hvis man bare giver sig tiden til at træne det, i stedet for at have så travlt med at hesten skal give efter, gå frem, gå til siden på en gang smiley
    Øv, hvor er hun altså snæversynet, hva'! smiley


  • #58   19. apr 2013 Ida:
    Der mener jeg så, at det kommer an på hvilke hjælpemidler vi snakker om. For lige netop sporer kan jo hjælpe til at forfine signalerne - lidt alla en kandar smiley det er bare så misforstået, at det er et hjælpemiddel man kan bruge til st komme til det niveau, når det reelt er noget man først bør bruge, når man "har bevist sit værd" smiley


  • #60   19. apr 2013 Nej, det er jo så det man kan diskutere smiley jeg vil i hvert fald til enhver tid have den største respekt for dem, der er i stand til at ride sin hest hele vejen uden hjælpemidler. Det er der man kan begynde at snakke om værdige eliteryttere efter min mening.

  • #63   21. apr 2013 Sådan burde ingen ride deres heste, ligemeget om hesten er fin eller ej, så er det ikke en ordentlig måde at ride på smiley

  • #64   21. apr 2013
    Er ingen fan, for 90% af de folk der bruger dem, kan ikke sidde stille nok med benene ;o)


  • #65   21. apr 2013 Tak Krikken! Endelig en der forstår! smiley

  • #66   21. apr 2013
    Langt hellere en pisk her :o)


  • #67   21. apr 2013 Ja helt sikkert. Men nu har jeg unghest, så bare og tænke på selv et lille prik, lyder helt forfærdeligt. Han ville jo styrte banen rundt! smiley

  • #68   21. apr 2013 Min part er gammel elevpony, så han har været vant til ti tusinde forskellige signaler, så jeg rider med de mindste ponysporer, for at give ham så tydelige signaler som muligt. Når jeg ind i mellem rider uden, sker det en gang i mellem, at han ikke lige opfatter hvad jeg mener, så vi lige må tage det én gang til :).

  • #69   21. apr 2013 Jeg fortrækker at ride med pisk og synes også at man skal igennem en prøve inden man må ride med sporrer til stævner så man undgår et 8 årigt barn der sidder og hakker hesten i sidden samtidig med hun river hesten i munden fordi moren vil hoppe over hvor gærdet er lavest.

  • #70   21. apr 2013 Det er sådan noget jeg kan forstå And. Men når hesten udemærket kender sine signaler, hvorfor så ''forstyrre'' dem ved at tage sporer på? smiley
    Det er også 100 gange bedre at tage sporer på, istedet for at side og hamre hesten i siden, 15 gange for at få den frem i trav. Men der er den jo så tricky, for der er ikke særlig mange som kan have sporer på uden at sidde urolig med benene. Så metal ind i siden, eller masser af spark? smiley


  • #71   21. apr 2013 Du har fat i noget :).. Som andre siger, så er det vel blevet "in", at bruge sporer. Forstår dog ikke den der med hjulsporer, kan virkelig ikke se hvad de skal gøre godt for. Må indrømme, jeg vil hellere ligge en pisk på numsen eller give et lille prik med den, hvis hesten ikke vil gå frem, fremfor at hamre i siden 15 gange. Har så ondt af rideskoleponyer, er så glad for at den tid er slut for min part smiley

  • #72   21. apr 2013 Jeg kan nemlig også meget bedre se ideen med pisk.
    Puh jeg skammer mig godt nok også fra min rideskole tid! Puha, men jeg vidste jo ikke bedre. Alligevel tror jeg godt nok aldrig jeg tilgiver mig selv!


  • #74   21. apr 2013 Jeg rider med sporer, fordi jeg rider dressurklasser.. Dermed ikke sagt, at jeg rider med sporer hver dag, nok nærmere hver anden smiley og pony går lige godt med og uden, bortset fra at hun reagerer lidt hurtigere med sporer, men de hjælper jo også med at præcisere signalet en del.

    Jeg rider også med sporer, fordi jeg har meget rolige ben, så jeg sidder ikke og prikker til hesten hele tiden - jeg mener ikke, at man skal ride med sporer, hvis man ikke kan sidde stille med benene smiley


  • #75   21. apr 2013 Jeg rider med dem til stævner, fordi jeg bliver disket uden. Simple as that.

  • #76   25. apr 2013 Jeg bruger sporer engang imellem, i måske en uge ad gangen, for at stramme op på schenkelhjælpen smiley Derefter tager jeg dem af igen, så de ikke mister deres effekt smiley

  • #77   26. apr 2013 Jeg bruger dem for at forfine mine signaler.

  • #78   12. aug 2013 Jeg rider med sporer fordi jeg starter stævner hvor man enten skal ride med pisk eller sporer:) og for at forfine signalerene:)

  • #79   12. aug 2013 Når jeg engang kommer ud at ride stævne igen, så vil det være LB. Så der skal jeg jo ride med dem. Mine er i ponylængde (altså maks 1,5 cm), så jeg kan alligevel knap nok nå ponyen med dem.
    Alligevel, så rider jeg uden, da jeg er startet op efter en pause og heller ikke har fået undervisning længe. Så indtil jeg er helt sikker på at jeg har styr på mine ben og ikke har behov for dem, så bliver de af. De er jo kun til besvær ellers.


Kommentér på:
Sporer, hvorfor er de så eftertragtede?

Annonce