mangler der noget? {{forumTopicSubject}}
jeg har valgt at skrive om fjordhesten,
jeg kan ikke finde på mere' - kig gerne og skriv om der mangler noget, os hvis der er nogle stavefejl(:
Fjordhesten er en hesterace. Dens normale højde er mellem 140 til 145, men den skal både bliver mindre og højre. Den er gul, og somme tider har den en sort ål ned over ryggen. En ål er en mørk streg den har ned af ryggen. Der er mange forskellige fjordheste, der er den gamle fjordhest. Den er meget kraftig, og kluntet at ride. Også er der den ”nye”, den er meget spinkel og meget bedre at ride fordi den ikke er så tung. Fjordhesten har et meget rogligt temperament, og derfor er den god til handicapridning(:. Dens udbredelse er i Europa, USA og Canada.
Fjordheste stammer oprindeligt fra Norge.
I gamle dage blev de brugt som trækt og kære heste, nogle blev også brugt oppe i bjergene hvor kørtøjet ikke kunne komme frem. Idag er fjordhesten meget populær i Danmark. Mange danskere bruger dem som rideheste fordi de har et rogligt sind.
- De er gode til både spring og dressur.
jun 2005
Følger: 79 Følgere: 76 Heste: 4 Emner: 106 Svar: 1.280
jan 2007
Følger: 63 Følgere: 60 Emner: 610 Svar: 1.643
mar 2006
Følger: 49 Følgere: 51 Heste: 1 Emner: 212 Svar: 5.029
Brug bøger fra bibloteket, de er en rigtig god hjælp.
jul 2007
Følger: 17 Følgere: 17 Heste: 1 Emner: 40 Svar: 1.386
er det en opgave til skolen for du ikke særlig høj karakter for den..
du skal uddybe meget mere..
jun 2007
Følger: 50 Følgere: 57 Heste: 3 Emner: 98 Svar: 2.264
har li haft projekt hvor vi skulle aflevere en rapport. vi endte med 12/12 i den pga. den fagligt var godt skrevet og gode ord i den. nogle gange ska man li oppe sig og søge godt på nettet og i bøger. søgning er bedre end lidt viden.
mangler der noget?