Din holdning ift ridning/træning af heste. Din holdning ift ridning/træning af heste.
Hej Hg.
Ved det er lige lovligt optimistisk af mig, men jeg tænker jeg vil gøre et forsøg alligevel da jeg synes det er interessant at høre jeres tanker
Det er overhovedet IKKE meningen at kommentere eller diskutere andre sine meninger og holdninger, bare at give udtryk for sine egne således at vi alle kan se hvor enige eller uenige vi er So here it goes
Jeg synes det er rigtig trist og synd at nogle mennesker enten har trænet sin hest så dårligt, eller tror at hestene er så dumme at de ikke kan kapere forskellige typer af ryttere og ride stile.
Jeg har trænet mine heste, således at det samme signal gives på flere måder. (feks stop er enten anholdning med kun sæde (løse tøjler) trække i tøjlerne, at sige proo eller måske alle tre signaler på en gang.) Dette er bare et eksempel på at et signal gives på flere måder.
Og ved I hvad??!! Min hest kan godt finde ud af det.. Ligeledes som vi kan ride volter for løse tøjler med kun sæde, eller også bruge tøjlerne..
Så hvorfor skulle man så ødelægge en hest ved at der kommer en anden rytter med en anden ridestil på den??! Hvis man har gjort sit arbejde godt nok, så kan da hesten godt finde ud af det uden at den ødelægges ja måske skal den lige have et par træninger med sin faste rytter igen, men come on.. Når den har haft ferie skal de også lige igang igen..
Bare mine tanker omkring det hysteri nogle ryttere lægger for dagen..
En lidt provokerende sætning jeg kommer med.. Men er det måske fordi deres arbejde egentlig ikke er så godt så man ikke ønsker at andre skal opdage det?
Mvh TT
feb 2009
Følger: 28 Følgere: 27 Heste: 4 Emner: 2 Svar: 185
aug 2016
Følger: 20 Følgere: 28 Emner: 30 Svar: 3.473
Det er nok lidt en smagssag.
Nogen gange, så er man helt 100% bevidst om, hvordan man giver et givent signal.
Og så kan man sige "jeg giver x signal på den måde."
Og så kan andre ryttere værsgo gøre det på en af de måder, man selv gør det på.
Problemet er bare, hvis man er bevidst om, at man giver et signal på en bestemt måde - og andre bruger det signal til at signalere noget helt andet - så giver det problemer.
Især hvis hesten vænner sig til, at signalet betyder noget helt andet.
Fx er en del western heste redet til, at presser man benene mid hesten, og holder trykket, så skifter den til bakgear. Og bliver i bakgear indtil man slapper af.
Er hesten reining redet er det baglæns for fuld fart, indtil man rammer barierren!
Hvilket er pinligt, hvis man rider alene på sin partshest, og ikke aner hvorfor den med alle tegn på lydighed bakker indtil væggen stopper os. Hvorefter den drejer og fortsætter...
Et andet problem er, hvis man gør ting på sin egen måde, men har svært ved at formulere det for andre.
Og så er der den med, at nogle mennesker kan godt lide at dele. Ligesom hvis man får en lækker motorcykel, så vil man gerne køre en tur med vennerne.
Andre kan ikke lide at dele det vigtigste de har. Og føler det er lidt tættere på at lade fremmede kysse kæresten, hvis de vil ride hesten.
jan 2015
Følger: 3 Følgere: 26 Heste: 3 Emner: 85 Svar: 2.112
Jeg sætter gladeligt “Gud og hver mand” op på mine heste....aka de færreste/ingen tør sætte sig frivilligt op på Caspian, men mange har siddet på Pinot på en skovtur, eller når min berider lader staldpigen skridte ham varm eller af.
Sjovt nok får de fleste så et helt andet syn på Pinot, når de først sætter ham i trav
Generelt vil jeg sige, at mine heste er jo helt traditionelt dressurredet, hvilket gør at man burde kunne sælge dem til en kineser, og er vedkommende oplært i traditionel dressurhesteridning så ville man langt hen af vejen nemt kunne “kommunikerer” med hesten via signalerne uanset hvilket land man kommer fra.
Og generelt har heste godt af at blive håndteret af flere end bare en enkelt højt udvalgt rytter.
MEN nu kommer så undtagelserne
Jeg synes ikke det er fair overfor en 3-4 års hest, som lige er tilredet, at skulle have flere forskellige ryttere, når de er i gang med at lærer at være rideheste. Her skal signalerne komme ensartet og konsekvent for at hesten nemmest muligt kan sige “ahhhhaa det er det du mener”.
Og når du så har de højtuddannede heste, om det er dressur eller en reining hest som doc who beskriver, så leverer de altså noget til rytteren for meget fine små individuelle signaler - så her foretrækker jeg, at enten rider min berider dem og lærer dem noget / forfiner signalere, eller også bruger jeg selv hestene som mine lærerheste, hvor hvis der sker fejl så er det min egen skyld, og noget min berider så kan rette op på.
Og en sjov tinger fx, at selv jeg jo har redet ved min berider lige fra hestene var nytilredet, og har lært at ride af hende udfra hendes tilgang til dressur - ja så er der tydelig forskel mellem os som ryttere. Vi er modsig stærke/svage i kroppen, hvilket jeg kun anser som en fordel. Og især vores signal til galop er meget forskellig, så her skal jeg altid lige igennem nogle anspring før det spiller igen, hvis hestene fx har været i træning i et par uger. En enkelt dag gør ingen forskel
Så for mig er det ikke fordi jeg er bange for at andre er bedre end mig på mine heste - det ville der såmænd sikkert være mange der ville være udover min berider
Og vil man i skoven eller på markfræs, så giver jeg gerne en tur hvis man tør
Mvh Charlotte
jan 2019
Følger: 21 Følgere: 9 Heste: 1 Emner: 2 Svar: 74
Jeg har stor glæde af ham som turhest og kun turhest, vi rider længere og længere distancer blot for hyggens skyld. Dvs. Han kan faktisk ikke så meget, ud over de ting jeg har lært ham, som primært er stemmestyret og så har han jo lært hvad jeg mener når min "krop lægger an til noget".
Dressur-mæssigt, der kan han flytte bagpartiet for schenklen og det er noget jeg har lært ham. (tror jeg), men det er også dét.
Jeg har haft part på ham men jeg måtte simpelthen stoppe det, fordi jeg bryder mig ikke om det. Selvom jeg ikke har en fin dressurhest som er indøvet til det helt store, så har jeg brugt lang tid på at gøre ham vant til MIN måde at kommunikere på.
Vi har knyttet bånd på den måde, han er min første egne hest og da jeg havde en part på ham, der ændrede han pludselig adfærd. Hun var tydeligt dressurrytter og han blev pludselig helt anderledes og "hys" og begyndte at bukke med hende, hvilken han aldrig har gjort i min tid. Vi kom frem til at det var fordi hun jo red ham samlet og for kortere tøjler og al den slags som man normalt vil gøre i dressur og det er han bare slet ikke trænet til. Så jeg stod pludselig med en helt anderledes hest end den mussie jeg selv havde opdraget.
Og det var jo klart! For hos mig bliver han redet for meget løse tøjer, bidløst, i den helt flade gelé-pad og primært stemme/lyde styring og ben bliver kun brugt til at sige "fremad". Så han reagerede tydeligt og var utilfreds med at nu skulle han have sadel på og rides samlet for kortere tøjler og det kunne jeg bare ikke acceptere. Jeg har brugt tid og energi på at skabe den turhest som jeg gerne vil have ham, så gjorde det rigtig naller i mig, at han pludselig blev en helt anden. De havde skide god kemi og hun var rigtig sød og dygtig. Men hun "ødelagde" alt det jeg har oparbejdet, selvom det lyder fjollet når han jo ikke decideret er oparbejdet til noget fancy, men han var lige præcis som han skulle være, til det jeg skal bruge ham til. Så nu er vi tilbage til at det kun er mig der rider ham. Jeg er gravid og har rideforbud, så pt. er han foldbums.
sep 2007
Følger: 69 Følgere: 270 Heste: 3 Emner: 1.740 Svar: 36.972
Jeg vil ikke have en anden rytter op på min for at ride seriøst - det har ikke noget og gøre med at jeg er bange for, at en anden rytter ville ødelægge hende, eller ikke kan ride dyret, det kan de garanteret. Det har noget med hendes psyke og gøre, at hun har haft rigeligt ryttere i sit liv og andet.
Havde hun ikke haft den baggrund hun har, så havde jeg ikke haft det på den måde.
Selvfølgelig rider alle folk forskelligt, giver signalerne forskelligt, det kan ikke undgås. Men det ødelægger ikke hesten at blive redet af en anden person, en anden måde en enkelt dag - om det så er en skovtur, til rideprøve e.l ( uden vi er ude i ekstremer alla gennem banker hesten )
nov 2007
Følger: 151 Følgere: 391 Heste: 5 Emner: 140 Svar: 1.623
Ikke alle og enhver får lov at ride min hest - problemstilling;
Mange er for tunge-forkert tøjleføring- forkert vægtfordeling i sædet - ja der er mange ting.
Når det er sagt - så har jeg haft min datter oppe og ride på min hest - min træner
På min gamle hest hjalp min træner - og da jeg skulle sælge ham selvfølgelig den nye køber - han var så hos fremmede mennesker i 10 år før jeg fik ham købt hjem igen - og sikke en forskel jeg kunne mærke på ham.
Han var mega tøjlehalt - gik under lod og mange andre ting - jeg kunne ikke de første 2 måneder ride ham for sæde og ben - som jeg kunne FØR han blev solgt
Dette er blot få ting der gør at ingen skal ride mine heste - ud over de mennesker jeg kan "tillade" mig at rette på
mar 2011
Følger: 145 Følgere: 1641 Heste: 4 Emner: 1.745 Svar: 18.477
Mvh TT
jul 2015
Følger: 4 Følgere: 10 Emner: 92 Svar: 1.640
Basse har været gammel elevpony, hvilket han bestemt ikke egnede sig til, han smed rytterne af på stribe. Han har helt klart tage skade af de mange rytter skift. Det betyder i dag, at han har rigtig svært ved at gå med ryttere han ikke kender. Han bliver møg sur, usamarbejdsvillig og tvær (har prøvet). Så han går kun med mig, og en sjælden gang med mine børn. (Basse er især ret glad for min søn, men min søn gider desværre ikke at ride så tit) – man at sætte andre op på Basse, vil jeg ikke byde ham.
Aslan vil godt kunne ride af andre, så længe rytteren er selvsikker og rutineret. Aslan er en meget usikker hest, og har brug for en rytter som kan lede vejen. Jeg har prøvet at sætte min søn op på ham, det var næsten som om Aslan rystede at skræk bag efter (de skulle bare skridte af) fordi nu skulle Aslan jo passe på min urutineret søn, og ikke min søn som kunne støtte Aslan. (helt modsat Basse, der elsker at skulle klare ærterne for min søn)
Klausen har haft mange forskellige ryttere, men der er sket noget med ham, så han er på ingen måde en begynder hest længere. Men en rutineret rytter må gerne ride ham. Han har ingen problemer med rytterskift.
jul 2013
Følger: 27 Følgere: 95 Heste: 2 Emner: 12 Svar: 597
Min tidligere hest havde jeg ikke noget problem at sætte folk op på havde også en part til hende
Jeg fandt det meget underholdende at sætte folk på hende, man kunne tydeligt se når folk ikke var vant til at ride med sædet og om de var skæve. den ene gang kunne en person ikke få hende frem og hesten gik sidelæns istedet. Det gik til sidst med lidt vejledning, men det er altså virkelig sjovt og interessant at se på.
Så Ja jeg har generelt ikke noget i mod at have andre på min hest, men det skal også være sikkert for både hest og rytter.
Louis er lidt eksplosiv men jeg tror da nok han på et tidspunkt kan have andre på
maj 2009
Følger: 54 Følgere: 602 Heste: 2 Emner: 278 Svar: 5.752
Jeg låner gerne min hoppe ud. Min kæreste rider hende fint, min søster har prøvet hende et par gange, hendes kæreste har også, min nevø har. Min mor har fået en lille skridttur sidste år, fordi hun skulle have gang i sin ryg. Jeg har haft lånt hende ud til en veninde, der både red hende med og uden min tilstedeværelse. Hendes to sønner var også oppe. Så har jeg lånt hende til medopstaldere somme tider, hvis nogle har manglet en hest til en tur, jeg har haft et par parter gennem tiden, din datter har lånt hende og du har også været oppe.
mar 2011
Følger: 145 Følgere: 1641 Heste: 4 Emner: 1.745 Svar: 18.477
Sofie - Ja Mini har bestemt givet glæde.
Mvh TT
sep 2011
Følger: 1 Emner: 39 Svar: 183
Jeg har oplevet ved de heste jeg har haft, og som også er fast redet af en anden, at hesten er "mindre følsomme" overfor mine signaler, selvom anden rytter og jeg teoretisk rider på samme måde.
Så sagt på en anden måde, det "ødelægger" min ridning.
dec 2006
Følger: 77 Følgere: 107 Heste: 5 Emner: 202 Svar: 4.219
Ift at springe på min hest er der ikke ret mange jeg vil have til at gøre det. Jeg kan bare ikke se hvorfor jeg skulle bruge så lang tid på at rette det hele til igen, hvis det er en rytter der kommer op og rider hende rigtig dårligt og giver hende dårlige oplevelser. For jeg har ikke en total cool hest der bare er med på det hele. Jeg føler at springdelen er forholdvis skrøbelig ift at man nemt kan komme til at gøre noget forkert på hende. Så det er nok kun nogle jeg føler der ville kunne videreudanne hende på en måde som jeg står inde for
dec 2008
Følger: 15 Følgere: 22 Heste: 1 Emner: 54 Svar: 1.775
Netop fordi hesten nemt kan blive forvirret over forskellige ridestile, Hvilket jo så kan gøre det noget udfordrende hvis det sker på jævnlig basis.
dec 2013
Følger: 27 Følgere: 1 Heste: 2 Emner: 8 Svar: 147
Udover os som fast red ham, red min papmor og papsøster ham også en gang i mellem. Hvis min far er på ferie i længere tid, er der tit en af vores venner der rider ham. Lige pt. Er det dog kun min papmor der rider ham, men det er ikke for hans skyld.
Han er jordens sødeste hest. Han laver aldrig ballade. Han har bukket en del når man lavede galopanspring, men det var fordi det var svært for ham, og selvfølgelig noget vi advarede om inden andre red ham. Han er ikke en højt uddannet hest, men han passer på sin rytter uanset hvem det er.
okt 2013
Følger: 47 Følgere: 29 Heste: 3 Emner: 42 Svar: 167
jun 2007
Følger: 8 Følgere: 8 Heste: 1 Emner: 116 Svar: 1.415
Jeg er voldsomt udfordret fysisk så mine heste skal helst reagere på mine tanker og bitte små vink. Det er svært hvis andre også rider dem sådan mere fast. Hende jeg har nu er meget sensitiv og lidt et stressbanan der gerne vil spænde og løbe. Det arbejder vi benhårdt på at fjerne. Min krops tolerancetærskel for spænding i hesten er væsentlig lavere end andres, så når andre kommer op på hende får hun nemt lov at være mere spændt end jeg kan klare. Og så har vi balladen, når jeg kommer op igen. Derfor er der ingen andre der rider hende.
Min gamle hoppe var meget mere cool og lod sig ikke sådan påvirke. Samtidig var hun rimelig langt i sin uddannelse, så hende kunne andre sagtens få lov at ride. At de så sjældent kunne få hende til at gå lige var lidt sjovt.
dec 2009
Følger: 31 Følgere: 174 Heste: 1 Svar: 3.174
Jeg kunne også sagtens ende med en godt skolet hest, som langt de fleste kan ride på, men det er ikke ens betydende med at de får lov. Jeg er ikke interesseret i at lege rideskole og stille hest til rådighed for alle og enhver der vil prøve en tur, bare fordi hesten er flink og velredet. Dermed ikke sagt at INGEN andre end mig og min underviser ville få lov til at ride på den. Det vurderer jeg når jeg ved hvilken hest jeg står med. Det kunne nok godt ske at ungerne i stalden måtte ride på min hest. For dem kender jeg.. Og jeg kender deres forældre
Det eneste der skal være noget ALLE kan gøre, det er at håndtere den på stald og til og fra fold. Det er meget vigtigt for mig at den er let at håndtere fra jorden, for selv de urutinerede. Simpelthen af sikkerhedsmæssige årsager.
mar 2008
Følger: 49 Følgere: 49 Heste: 3 Emner: 34 Svar: 535
jun 2008
Følger: 115 Følgere: 102 Heste: 7 Emner: 176 Svar: 3.493
Min hest er lidt sær mentalt efter hun i en periode døjede med rygsmerter, og er derfor ikke én jeg vil sætte hvem som helst op på uden jeg er der. Én ting er, hvad rytteren gør ved hesten. Det er jeg egentlig ikke såååå bange for igen, for hesten skal nok sige fra hvis der er noget hun er utilfreds med. Derimod er det ikke hvem-som-helst der er klar på, at hesten kan være en hundehvalp at have med på tur den ene dag, og den næste dag pænt sætter dem af i rabatten fordi hun ikke kan rumme at være på tur den dag. De gamle smerter sidder så dybt i hendes psyke, at selvom diverse forskellige fagfolk og behandlere ikke kan finde noget som helst på hende, hverken i klinisk undersøgelse eller under bevægelse, så reagerer hun uhensigtsmæssigt ind i mellem. Det er blevet bedre - er gået fra problemadfærd hver dag, til kun på tur, og ikke længere hver gang - men fordi det stadig sker ind i mellem, så tør jeg for andres sikkerhed ikke lade dem håndtere hende uden jeg står klar til at hjælpe med at få hende i ro igen. Undtaget er min søster, der har set min hest og hendes adfærd gennem hele hendes skadeforløb og den årelange proces der har været efter, hendes part, og én medopstalder. Fælles for de 3 ryttere er, at vi rider nogenlunde ens, alle kender hesten og ved hvordan hun kan reagere, hvordan man læser lige præcis denne hest på en måde, så man kan undgå at presse hende ud i noget hun ikke kan rumme dén dag, og hvordan man håndterer hende hvis uheldet er ude.
Hun er typen der den ene dag kan komme på en 3 timers skovtur hvor hun bare tuller afsted stille og roligt, og dagen efter kan hun ikke engang komme ud af indkørslen uden at sætte sig på røven i protest - og det skal accepteres, hvis hun ikke skal blive så voldsom som hun før har været.
aug 2007
Følger: 56 Følgere: 72 Heste: 1 Emner: 80 Svar: 1.314
Engang imellem gør intet, men hvis en rytter der ikke har ordenligt ben i næsen, og fanger ham før han laver "ulykker" rider ham i en længere periode - ofte er en uge nok, så finder han på de mærkeligste ting. Pludselig kan han ikke stoppe. Eller galopere. Eller gå frem når han bliver bedt om det - alt sammen fordi en rytter ikke har været konsekvent nok.
En dygtig rytter må hjertens gerne ride ham for min skyld - men jeg er meget obs med ikke at lade for mange ride ham. Han har en tendens til at lukke sig inde og blive enormt usikker med nye ryttere.
Lille pruh
Jeg er uddannet klassisk, men indrømmer da gerne at jeg havde mit hyr da jeg fik part på min nuværende part - i starten kunne jeg næsten ikke få ham til noget. Han blev frustreret, forstod ikke hvad jeg ville, og var samtidig usikker på mig fordi han ikke kendte mig. Nu går det glimrende - godt nok glipper kommunikationen ind imellem, men han er lækker, blød som smør, og gør sit allerbedste
Har redet mange heste, og har aldrig haft så mange problemer som jeg havde med ham i starten. Måske jeg bare er blevet rusten, eller måske det var fordi han ikke var redet så meget før, og derfor stadig ikke var helt sikker i signalerne.
Tror dog ikke jeg kunne finde på at sætte en anden rytter på ham - det vil jeg ikke stå inde for. Han er super flink, men jeg kan ikke garantere for styrbarheden hvis man ikke "taler samme sprog"
jun 2011
Følger: 30 Følgere: 41 Heste: 1 Emner: 43 Svar: 1.640
sep 2011
Følger: 5 Følgere: 18 Heste: 1 Emner: 9 Svar: 599
Vi har f.eks. en som er ældre og rutineret og som kan rides af de fleste. Den skal ikke til stævner og der er ingen ambitioner forbundet med den. Så længe rytteren tager hensyn til de små skavanker den har, og ellers er en rolig rytter med blød hånd, kan andre godt få lov til at ride den.
Det forholder sig derimod aldeles anderledes med vores veluddannede stævneheste, eller heste på vej dertil. Der er f.eks. ingen andre end min datter der kommer op på hendes stævnehest. Den skal være 100% fintunet til hendes hjælp og lystre de mindste hjælpere. Og så duer det ikke at andre skal op og ride, for ingen ryttere rider ens og den skal ikke bruge energi på at adskille de forskellige rytteres hjælpere. Desuden har den et gammelt "spøgelse" med at den gerne vil gå bag lod, hvilket den gør alt for let, og det tager flere uger at få den tilbage på sporet hvis den har været derinde. Så det vil kun være hvis hun møder et uovervindeligt problem, at en anden får lov til at komme op og korrigere. - Jeg har end ikke selv siddet på den ( og jeg har da betalt den )...
Jeg mener godt at man kan lade andre ride sine heste hvis de ikke er specielt følsomme og hvis det er almindelige hobbyheste som bare skal være til fornøjelse. Men har man ambitioner med sin ridning, skal man ikke låne hesten ud. Der skal hesten have 100% fokus på sin faste makker. Kun hvis rytteren endnu ikke er så langt at h*n kan videreuddanne hesten, kan man lade en mere erfaren rytter hjælpe med at ride hesten. En skridttur af hestepasseren eller en trækketur til at barn (hvis den ikke er for tændt) kan gå an, men derudover skal den ikke rides af andre.
Din holdning ift ridning/træning af heste.