Hvordan afviser man sin ven pænt? {{forumTopicSubject}}
Hej
Jeg er desværre kommet i den situation igen, hvor en af mine kammarater er blevet glad for mig, altså fået følelser for mig, og vil ses som andet end bare venner.
Jeg er desværre rigtig dårlig til at afvise mine venner, da dette er sket et par gange før.
Hvor jeg desværre ik har den samme følelser, men self. Stadig gerne vil blive ved med at være venner.
Men hvordan gør jeg det?
De andre gange har jeg undgået emnet, hvor de er blevet skuffet over det, også er jeg blevet nød til at skubbe mig selv lidt væk fra dem, når de vil snakke igen og ses som venner, da jeg oplever de ik kan finde ud af det og ik altid forstår at jeg ik vil have en flirt eller for den sagsskyld blive deres kæreste, bare simpelt fordi jeg ik har de følelser for dem, en af mine gamle venner ville jeg ønske jeg havde han så godt ud, vi kunne bare så godt sammen og alt stemmede, men jeg havde bare ingen følelser for ham, og det har jeg altså heller ik for denne her fyr, det ved jeg, jeg kender mig selv med det efterhånden.
Hva gør jeg, han bliver sur hvis jeg ik svarer ham i løbet af dagen skriver jeg kan forstå en hentydning når jeg ik har svaret, dog har jeg bare ik vidst hva jeg skulle sige, da han skrev det hele til mig idag om eftermiddagen det kom faktisk ik som et chok, da jeg har haft det lidt på fornemmelsen.
Men når det er sagt, synes jeg kun jeg har behandlet ham, som en ven aldrig flirtet med ham, jeg kan dog godt flirte lidt venskabligt til fester, men det plejer mine venner at forstå er for sjov, da jeg tit joker med det.
Så jeg synes bestemt ik jeg har ledt ham hen til at jeg skulle være intr i ham.
Hva gør jeg, vil helst ik miste eller skubbe ham væk fra mit venskab, som jeg desværre har været nød til med andre fyre, der ik har kunne forstå det.
(lang roman i know)
jun 2011
Følger: 27 Følgere: 25 Heste: 4 Emner: 60 Svar: 192
aug 2009
Følger: 48 Følgere: 78 Heste: 4 Emner: 479 Svar: 4.399
mar 2013
Følger: 16 Følgere: 26 Heste: 4 Emner: 42 Svar: 1.068
-Jeg har aldrig haft en bf, som ikke endte med og falde for mig, og jeg har i tiden mistede ufattelige mange venner på dette. Sig det som det er, bid i det sure æble.
aug 2008
Følger: 54 Følgere: 64 Heste: 6 Emner: 124 Svar: 9.496
"Jeg ser dig som en VEN, jeg har ikke den slags følelser for dig"
ærligt og frit fra leveren.
nov 2003
Følger: 70 Følgere: 69 Heste: 3 Emner: 54 Svar: 1.228
Når det er sagt, ville jeg måske også kigge lidt indad? Evt. spørge en veninde der kender dig godt. For tænker om du ubevidst udsender små signaler, som får dem til at tro du måske er interesseret? Altså for signaleret noget forkert uden du har lagt mærke til det? Jeg ville måske selv passe på med at flirte for sjov til fester, for selvom dine venner ved det er for sjov, skal der nok være en der alligevel opfatter det forkert., især hvis først der er begyndt at komme lidt følelser.
Vil gerne skynde mig at sige, jeg bestemt ikke siger det er selvforskyldt eller lign, for det kender jeg dig ikke til, men blot et råd som måske kan hjælpe i fremtiden, hvis nu du netop ubevidst signalerer noget andet end du tænker.
dec 2013
Følger: 1 Følgere: 1 Heste: 1 Emner: 8 Svar: 94
jul 2013
Følger: 11 Følgere: 11 Heste: 2 Emner: 16 Svar: 50
okt 2007
Følger: 121 Følgere: 120 Heste: 3 Emner: 329 Svar: 2.315
Ville bestemt helst sige tingende som det er, jeg ved jeg ik har de følelser for ham og er helt sikker på jeg heller ik får, han er en super sød fyr, men ik noget for mig udover at være en ven.
okt 2007
Følger: 121 Følgere: 120 Heste: 3 Emner: 329 Svar: 2.315
Tror ik rigtig jeg kan lave så meget om der, da jeg har skruet det ned, da jeg havde en veninde der troede jeg flirtede med min bedste kammerat, som hun gik i seng med, men vi havde bare en intim joke kørende fordi vi selv havde været i seng sammen for et halvt år siden, hvor jeg forklarede hende at jeg på ingenmåder havde følelser for ham, men jeg skulle nok stoppe vores leg/joke hvis det gjorde hende dårlig tilpas.
Så jeg synes jeg har skruet ned på det
jan 2014
Følger: 6 Følgere: 3 Emner: 3 Svar: 73
Det virkede fint, på nær en der blev ved med at spørge om vi ikke skulle komme sammen. Det var ligemeget hvor mange gange jeg forklarede ham at jeg ikke følte noget for ham. Der blev jeg nødt til at sige at jeg var lesbisk - men så stoppede han da også med at spørge
Men vær ærlig, og sig det som det er
okt 2007
Følger: 121 Følgere: 120 Heste: 3 Emner: 329 Svar: 2.315
Synes tit folk misforstår ting på sms
Hvordan afviser man sin ven pænt?