stenene :) stenene :)
Hej
Nu har jeg lige været ude ved min 2-års hingst for at prøve at se/mærke om begge hans sten var faldet ned. Og jeg kunne hverken mærke eller se nogle. Er det ikke ret mærkeligt? Hvornår plejer man at kunne se/mærke om de er faldet ned? Ved godt, at det nogle gange er meget forskelligt, men synes alligevel, det er underligt, når han er godt 2 år og jeg hverken kan se eller mærke nogle sten..???
okt 2004
Følger: 97 Følgere: 110 Heste: 3 Emner: 163 Svar: 6.006
Man kan dog ikke rent ´legalt klassificere en hingst som kryptorchid før den er 2 år gammel.
Dog vil de selv i den alder og nogle gange sonm vokse også vre i stand til at hive dem ret højt op når man eks. prøver at mærke på dem.
Har du prøvet at kigge efter dem inden du prøvede at mærke dem?
Når d prøver at mærke dem, så prøv at tryk dine fingre godt op i lysken ved siden af pungen og se om ikke du kan "fange" dem der og trykke dem nedad...
feb 2010
Følger: 26 Følgere: 27 Heste: 4 Emner: 19 Svar: 220
Arrow tillader desværre ikke lige endnu, at jeg kigger ham mellem benene - ellers havde jeg jo lige én at sammenligne med
okt 2004
Følger: 97 Følgere: 110 Heste: 3 Emner: 163 Svar: 6.006
Kommer nok an på hvor højt de sidder. Hvis de er helt tilbageholdte, så tror jeg chancen er lille for at han er fertil. Men hvis de sidder nederst i lyskekanalen, kan han måske have en smule fertilitet.
Men uanset så bør man kastrere klap- og urhingste, da tilbageholdte testikler har betydeligt øget risiko for at udvikle testikel cancer.
Og ja så kan en del af dem udvikle godartede tumorer i testiklerne, men som gør at testosteron produktionen stiger unaturligt, og derfor kan de blive meget agressive!
Men ja prøv at kigge inden du rører næste gang :))
Ellers kan du lige få dyrlægen til at tjekke næste gang han/hun er derude for eks. at vaccinere eller andet.
feb 2010
Følger: 26 Følgere: 27 Heste: 4 Emner: 19 Svar: 220
Ja, jeg må hellere lige spørge dyrlægen næste gang hun er forbi...
jan 2006
Følger: 89 Følgere: 110 Heste: 5 Emner: 251 Svar: 1.845
okt 2004
Følger: 97 Følgere: 110 Heste: 3 Emner: 163 Svar: 6.006
apr 2008
Følger: 164 Følgere: 157 Heste: 7 Emner: 49 Svar: 475
Håber det var nogenlunde til at forstå
feb 2010
Følger: 26 Følgere: 27 Heste: 4 Emner: 19 Svar: 220
stenene :)
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside