Alt om hesteavl

Alt om hesteavl

Medlemmer: 992
Forside Forum Medlemmer Annoncer Heste
978 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 4 Svar

Drægtig eller ej? Drægtig eller ej?

Puha, er kommet lidt i en knibe.

Min hoppe som har et 6 måneders føl, er muligvis drægtig igen, men det er bestemt ikke med vilje. Min to års hingst har to gange været inde hos hende i sommers, efter at hun havde fået føl, hvor jeg har smidt ham ud hver gang. Mine forældre fortalte mig dengang at han ikke virkede interesseret i hende, men nu kan jeg ikke lade være med at lægge mærke til at hun er blevet lidt rund.

Dette var bestemt ikke planlagt og går mig meget på, specielt fordi at hingsten, som betød virkelig meget, nu er aflivet pga. en skade, og det forvirrer mit lille hoved at min hoppe nu måske får et afkom efter ham, da jeg bestemt ikke er glad for svupsere indenfor heste verdenen. Føler mig egentlig også lidt pinlig over, at de sikkerhedsforanstaltninger jeg lavede dengang gik i kage smiley

Men ja, spørgsmålet er mest om hun er drægtig. Da jeg fik min nye hest her i juli, efter hingstens død, viste hun nemlig en enkelt dag tegn på brunst, da hun hilste på ham den nye (to års vallak) første gang, men siden har vi ikke set skyggen af det. Og da hun havde folet kom hendes brunst som den skulle, og det var meget tydeligt. Så vi undrer os over at der ikke er set tegn siden juli. Så kan hun være i fol, men have vist brunst tegn den ene gang? Eller er det helt utænkeligt at hun er med føl?

Efter hvad jeg kan regne ud er hun ca.5 måneder henne, hvis det er, måske lidt mere. Vil meget gerne have en dyrlæge ud for at tjekke hende, men ville lige spørge folk herinde, om det overhovedet er muligt at hun er drægtig, når hun har vist en enkelt brunst. For hvis det ikke er tilfældet, kan det jo ikke betale sig.

På forhånd mange tak for jeres svar. Håber der er et par avlere herinde, som kan kaste lidt lys over den givne situation.

Har oprettet emnet i en anden gruppe, men kunne være at der er flere svar herinde.


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Græsslåning + små klip af busk 600 kr.
  • Fræse havestykke 1.625 kr.
  • Vinduespudsning inde og ude 700 kr.
  • Sætte 2 lamper til og hænge dem op. 1.000 kr.
  • Hjælp til hænge tv op , har forsøgt selv , men det mislykkedes lidt . . derfor brug for hjælp til at rette på det . Har ikke boremaskine eller skruemaskine og det er murstensvæg . 300 kr.
  • Rem hoppet af havetraktor 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Drægtig eller ej?
Kommentér på:
Drægtig eller ej?

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce