1.029 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 18 Svar

Nye trailerfegler Nye trailerfegler


Tænkte at folk herinde godt kunne bruge at vide at der kommer nye regler.

De kan ses i deres helhed her: www.retsinformation.dk/Forms/ R0710.aspx?id=143073#Not1

Nedenfor uddrag, der berører kørsel med anhænger med en totalvægt på over 750kg (stk 4).

§ 12. Kørekort til kategori B (almindelig bil) giver ret til at føre:
1) Personbil indrettet til befordring af højst otte personer foruden føreren og en tilladt totalvægt på ikke over 3.500 kg, jf. dog § 24, stk. 2.
2) Varebil med en tilladt totalvægt på ikke over 3.500 kg, jf. dog § 24, stk. 2.
3) Vogntog bestående af person- eller varebil og et påhængskøretøj med en tilladt totalvægt på ikke over 750 kg.
4) Vogntog bestående af en person- eller varebil og et påhængskøretøj med en tilladt totalvægt på over 750 kg. Vogntogets samlede tilladte totalvægt må ikke overstige 4.250 kg. Overstiger vogntogets samlede tilladte totalvægt 3.500 kg, må vogntoget kun føres, når en særlig køreuddannelse og praktisk prøve er gennemført i overensstemmelse med § 38, stk. 1 og 5 (B+).

Jeg er en klaphat til at forstå retsinformation så har lige taget hvad en bruger på HN har skrevet, som uddyber det.

" De nye tralerregler er anderledes, ved at begrebet krogvægt er borte.
Ikke mere noget med trailerens totalvægt ikke må overstige bilens egenvægt med mere end 50 kg

Nu er det kun totalvægt og ikke andet.Så det der med kun at køre med en pony, altså faktisk vægt er ikke mere en mulighed.

Det lille trailerkort B+ skal bruges når bilens tilladte totalvægt plus trailerens totalvægt (ikke faktiske vægt) overstiger 3500kg og indtil 4250 kg

Det store trailerkort BE gælder 3500 kg og op til 7000 kg.

For begge kategorier gælder at man skal have 4*45 min teoriundervisning og 6 *45 min kørsel hos en godkendt kategori CDE kørelærer og prisen er den samme for begge kategorier.

PS. Lig mærke til at der er mange flere som nu skal have trailerkort , da man ikke længere kan nøjes med at læsse en hest/pony i traileren og
køre efter faktisk vægt , som dem der havde kørekort fra før 1.maj 2009 kunne "

Der kan findes flere forklaringer her:
http://www.heste-nettet.dk/forum/1/2317651/2317651/


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Samle en seng 500 kr.
  • Græsslåning + små klip af busk 600 kr.
  • Fræse havestykke 1.625 kr.
  • Vinduespudsning inde og ude 700 kr.
  • Sætte 2 lamper til og hænge dem op. 1.000 kr.
  • Hjælp til hænge tv op , har forsøgt selv , men det mislykkedes lidt . . derfor brug for hjælp til at rette på det . Har ikke boremaskine eller skruemaskine og det er murstensvæg . 300 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Nye trailerfegler
  • #1   27. sep 2012 vil det sige der nu kommer to trailerkort? et B+ og BE?

    Og hvis jeg forstår det rigtigt må man efter 1/1-13 ikke længere smide mere end 750 bag på bilen med mindre man har et trailerkort?
    Altså det er derfra sådan set udelukket at køre med hestetrailer uden trailerkort?

    Gudskelov for jeg har trailerkort -.-'


  • #3   27. sep 2012
    Nej, det er ikke det med 750kg og over der kræver kort.
    (link fjernet)

    " En del medier har fået de kommende ændringer i Bekendtgørelse om kørekort galt i halsen. De har fejlagtigt skrevet, at alle anhængere med totalvægt over 750 kg kræver kørekort til kategori B/E. Det er forkert.

    Tværtimod giver de nye regler mulighed for at køre med endnu tungere trailere end de nuværende regler. Fra den 19. Januar 2013 kan du udvide dit kategori B-kørekort med 750 kg til en vogntogsvægt på 4.250 kg. Det kræver et kursus på fire teoritimer og seks praktiske timer hos en kørelærer. Udvidelsen får ikke noget bogstav eller nummer og er af Justitsministeriets embedsmænd blevet døbt ’B+’. På kørekortet får man en tilføjelse i stil med den, bus- og taxachauffører f "

    " Regelændringer er svar på et EU-direktiv, der er lavet for at harmonisere reglerne i EU, hvor der stort set er forskellige regler for kørekort i hvert enkelt land.

    De nye regler bliver mere fleksible end de nuværende, så for eksempel håndværkere og entreprenører nu kan ’opgradere’ kørekortet på de punkter, hvor der er behov for det.

    Fra januar skal du i højere grad kigge i bilens instruktionsbog for at se, hvor tung en trailer, du må spænde efter den. Som reglerne er nu, er det i de fleste tilfælde Bekendtgørelse om kørekort, der bestemmer, hvad du må hænge efter bilen.

    I dag siger reglen, at ’…påhængskøretøjets tilladte totalvægt må ikke overstige bilens egenvægt med tillæg af 50 kg.’

    Den linje bliver nu helt strøget, så bilister med et helt almindeligt ’lille’ kørekort til kategori B bare skal sørge for, at vogntogets (bil og trailer) samlede tilladte totalvægt ikke er over 3500 kg. Traileren kan altså godt veje to ton, når bare vogntogets samlede vægt ikke overstiger 3,5 ton.

    Og kniber det, kan man altså tage førnævnte kursus. "


  • #4   27. sep 2012
    Mere læsestof:
    http://www.jktrailerkort.dk/15725818

    " Nye kørekortregler giver tungere trailervægt på lille kørekort. Og flere detaljer giver rigtig god mening for håndværkere og entreprenører på grænsen til overvægt.

    De nye regler giver mulighed for at køre med endnu tungere trailere end de nuværende regler. Fra den 19 Januar 2013 kan du udvide dit kategori B-kørekort med 750 kg. til en vogntogsvægt på 4.250 kg. Det kræver et kursus på fire teoritimer og seks praktiske timer hos en kørelærer. Udvidelsen får ikke noget bogstav eller nummer og er af Justitsministeriets embedsmænd blevet døbt (B+). På kørekortet får man en tilføjelse i stil med den, bus- og taxachauffører får.

    Bilen bestemmer

    Regelændringer er svar på et EU-direktiv, der er lavet for at harmonisere reglerne i EU, hvor der stort set er forskellige regler for kørekort i hvert land.
    De nye regler bliver mere fleksible end de nuværende, så for ekesempel håndværkere og entreprenører nu kan opgradere kørekortet på de punkter, hvor der er behov for det.
    Fra januar skal du i højere grad kigge i bilens instruktionsbog for at se, hvor tung en trailer, du må spænde efter den. Som reglerne er nu, er det i de fleste tilfælde Bekendtgørelse om kørekort, der bestemmer, hvad du må hænge efter bilen.
    I dag siger reglen, at påhængskøretøjets tilladte totalvægt må ikke overstige bilens egenvægt med tillæg af 50 kg.
    Det bliver nu strøget, så bilister med et helt almindeligt lille kørekort til kategori B bare skal sørge for, at vogntogets (bil og trailer) samlede tilladte totalvægt ikke er over 3.500 kg. Traileren kan altså godt veje 2 ton, når bare vogntogets samlede tilladte totalvægt ikke overstiger 3.500 kg.
    Og kniber det, kan man altså tage førnævnte kursus.

    Der er i princippet ikke den store forskel på den lille tilføjelse og et egentligt trailerkort, som giver mulighed for at trække trailere på op til 3.500 kg. med en samlet vogntogsvægt på 7.000 kg. Finten er, at nogle bilister er tilbaheholdende med at tage kategori B/E på grund af den store trailervægt, som E-kategorien kræver. "


  • #5   27. sep 2012 betyder det så at min far der IKKE har trailerkort hvor at hans bil og traileren vejer 3500 kg, må han så godt køre med en PONY i traileren? smiley

  • #6   27. sep 2012
    Så vidt jeg har forstået må den samlede totalvægt ikke overstige 3500kg hvis du har alm. kørekort.

    Dvs. hvis bilen vejer 1500kg og traileren 1500kg må han gerne kører med det. Det giver 3000kg i alt. Men han må ikke hvis bilen har en TT på 2000kg og traileren også, for så bliver det 4000kg.

    Før har det været sådan at man kunne nøjes med at se på den faktiske vægt i traileren. Dvs. at den tilladte TT i traileren var måske 1700kg, men den vejede 900kg også stod der en hest på 500kg i den = 1400kg.

    Nu er det ligemeget om den faktiske vægt kun er 1400kg, hvis den tilladte TT er 1700, så er det den man skal gå efter.

    Sådan har jeg forstået det smiley


  • #8   27. sep 2012
    Politiet er jo selv ret forvirrede ang. det om man må kører med en andens hest..
    Så skulle ikke undre mig hvis de heller ikke kan svare på det spørgsmål :o)


  • #9   27. sep 2012 Victoria:
    Din far må ikke køre med pony i traileren, hvis bil og påhængskøretøj overstiger 3500 kg. Da totalvægten på bil og trailer højest må være 3500 kg, når man IKKE har BE kørekort smiley derfor burde din far have BE, hvis han skal køre med din pony smiley


  • #10   27. sep 2012 okay tak smiley

  • #12   27. sep 2012
    Lige den med om man må tranportere andres heste, nej det har de ikke styr på :o).
    Men de kan ikke rigtigt udskrive bøder for noget der ikke er en lov om... Så at udskrive en masse bøder duer ikke.

    Lige med trailer tror og håber jeg de er bedre opdateret - ihvertfald virker det til at være noget de går op i. På kanal 5 er der en udsendelse der følger politi og der er nogle der har specialiseret sig i det med trailer, så man kan håbe på de opdatere sig.


  • #13   27. sep 2012 jeg er totalt forvirret. Tror dem uden kort selv må tjekke det og så holder jeg mig bare til at må køre 60 tons XD

  • #14   1. okt 2012 Nu er jeg også forvirret? smiley

    Må man uden trailerkort, godt kører med en trailer hvis totalvægt over siger 750?
    Hvis bare man holder sig under 3500 totalt?

    Eller må traileren stadig ikke veje mere end 750 kg?


  • #15   1. okt 2012
    JA
    Du skal kigge på totalvægten i alt. Uden trailerkort må du kører med 3500kg i alt i TT vægt - både bil og trailer.

    Dvs. du må kører med 1500kg bil og 2000kg trailer fx. - Bilen har en TT vægt på 1500 og traileren har en TT vægt på 2000kg.
    Det er ligemeget at du ikke har noget i traileren og den teknisk set kun vejer 100kg - du skal gå efter TT vægten.

    Dvs. du løber ind i problemer hvis du bil vejer 2000kg i TT vægt og din trailer vejer 2000kg i TT = 4000kg TT.

    Det er HELT ligemeget hvad det faktisk vejer, du skal gå efter TT vægt.


  • #16   1. okt 2012 Det vil sige at jeg må kører det her uden trailer kort?

    Bilen må trække 1300 kg. vejer 1150 selv.
    og traileren vejer 700 i egenvægt og må laste 700 altså 1400 total.
    Så er jeg jo kun på 1150+1400=2550? så det må jeg kører med uden trailerkort?


  • #17   1. okt 2012
    Du skal gå efter bilens totalvægt og trailerens totalvægt - så hvis det ikke overstiger 3500kg må du kører med det.
    Ikke noget med egenvægt og hvad der er i traileren, men totalvægten.


  • #18   1. okt 2012 Fedt!

    Så det er 1400+1725=3125 = ingen trailerkort?


  • #19   1. okt 2012
    Hvis det er bil totalvægt + trailer totalvægt så ja smiley
    Lyder lidt sjov vægt, men hvis det er det så jo smiley


  • #20   1. okt 2012 fedt smiley
    Det er det der står på FDM smiley
    http://www.fdm.dk/bil/toyota-carina-e-1.8-xli-liftback-1997


  • #21   1. okt 2012 Hey hey hey, nu skal i lige passe på.
    En bil må ALDRIG trække mere end den er godkendt til. Så TEam LB, nej når din bil er godkendt til at må trække 1300, må den IKKE trække 1400.

    Som jeg ser det er reglen stort set ikke anderledes. Uden kørekortet, har man ALTID skulle bruge trailerens totalvægt, det kun med kortet man har måtte bruge den faktiske vægt. Så som jeg ser det, er det kun den regl med de +50 kg der er ændret.

    Fx min bil må trække 1000 kg. Men traileren vejer 1300, så min bil må ikke trække, selvom det samlede vogntog er under de 3500 kg.


Kommentér på:
Nye trailerfegler

Annonce