Tilmeldt:
11. sep 2007 Følger: 69 Følgere: 270 Heste: 3 Emner: 1.740 Svar: 36.948
" Min hest er meget speciel " {{forumTopicSubject}}
Nu har jeg hørt det 117 gange - især i forbindelse med tråde omkring salg fx.
Hesten er for speciel til at blive solgt videre den har 1500 underlige vaner som den nye ejer ikke vil kunne forstå og som den nyværende ejer ikke tror på nogen andre kan finde ud af.
Derfor vælger de at aflive den hvis den skal andre steder hen - også selvom den er rask.
Er der virkelig så mange heste der er pikgokpåskepilm oppe i hovedet? Er de så meget enmandshest at de bare ikke kan komme videre? Eller er ejeren lidt sart og mener at deres guldklump kan ingen andre passe lige så godt? Er det blevet på mode at "redde" en speciel hest?
Hvis hesten er så speciel, er den så overhovedet tjent med at leve - hvis den alligevel skal aflives i enden på trods af at den er sund og rask?
Findes der slet ikke heste længere som er gode som dagen er lang, ragende ligeglad med hvem der sidder på ryggen af dem og har en tålmodighed der er længere end ud til rummet?
Er heste blevet pikpokpåskeplim pga. avlen eller er det fordi vi behandler dem som de? Har de en dårlig fortid?
Hvad er det der gør at disse "specielle" heste ikke kan komme videre og at en ny ejer ikke vil kunne forstå og tage lige så godt vare på hesten som den nyværende?
Er vi bare nogle ego mennesker der ikke tror på at vores guldklump kan have det lige så godt et andet sted?
apr 2008
Følger: 22 Følgere: 26 Heste: 12 Emner: 439 Svar: 3.237
apr 2008
Følger: 131 Følgere: 128 Heste: 5 Emner: 623 Svar: 4.637
jul 2008
Følger: 42 Følgere: 57 Heste: 4 Emner: 24 Svar: 542
alle kan ride min hest og han er god som dagen er lang, han har bare nogen dage hvor han er lidt mærkelig:)
sep 2008
Følger: 45 Følgere: 43 Heste: 3 Emner: 151 Svar: 3.191
Jeg tror egentlig det er mere fordi ejeren gerne vil føle sig speciel.. "Jeg er den eneste min hest kan trives sammen med".. Jaja!
mar 2006
Følger: 1 Følgere: 44 Heste: 7 Emner: 263 Svar: 1.316
Basse sparkede direkte sine "forrige" passere ud af stalden da de kom med ham.Jeg havde trukket ham ud af traileren og stillet ham på staldgange.De kom lidt efter med en spand foder og han lossede med begge bagben så spanden røg af h. til. Hans negative opførsel stoppe med det samme da de var gået. I dag fatter jeg ikke han kunne opføre sig sådan? Han er en godmodig slubbert der nok har en menning om tingene men aldrig hårdtslående. Jeg blev noget bleg da det skete. Basse skulle jo være "nybegynderhest". Men jeg tror Basse er mild p.gr. den opmærksomhed han idag får og hans sikre rolige liv.
Nogen gange tror jeg ejerne gør hestene sære og til tider farlige.
mvh merete
okt 2009
Følger: 62 Følgere: 62 Heste: 4 Emner: 80 Svar: 3.126
Men ja med fortid som kastebold, mishandling, sultet, gennembanket osv osv. så kommer der den tillærte afdærd som gør at de gang på gang sender hestene videre.
Så derfor bliver mine aflivet når den tid kommer, at jeg evt. ikke kan have dem mere. Og ellers ender de livet ved mig alligevel, når de ikke kan mere.
For mig er der ikke gået mode i det. Men vil ikke sende dem ud i 14 nye hjem igen. Så hellere ende deres dage mens de er i trygge omgivelser
jun 2007
Følger: 11 Følgere: 8 Emner: 304 Svar: 1.446
Selvfølgelig kan den nye ejer lære at håndtere den, hvis de vel og mærke er det rigtige match. Det kan jo så desværre bare ske, at den nye ejer ikke kan overkomme hesten alligevel, og først finder ud af det for sent.
Jeg synes, det er smart at sende en besværlig hest ud på prøve, hvis man vil sælge den. Altså først lade den eventuelle køber se/prøve hesten en masse gange, og så på prøve, så man er næsten sikker på, det går. Eller man kan lave noget i kontrakten om forkøbsret.
Men ja, tror at folk generelt kan være lidt slemme til at "særliggøre" deres heste
De mange år jeg har haft part, har jeg i hvert fald været ude for nogle gange, at ejeren havde skrevet i partannoncen at hesten var varm, vild og fremadgående - og så kommer man bare ud til en almindeligt gående, rolig og ukompliceret hest (og her skal det nævnes, at den opførte sig ligeså roligt over for ejeren som over for mig).
Men har så sandelig også oplevet det den anden vej rundt - at folk tror, deres hest er SÅ rolig og fuldstændig stabil - men hvor der så dukker flere og flere små sære ideer frem, som "den skal have lov til at have". Jeg red i hvert fald en, som ejeren sagde var fuldstændig rolig og kunne rides af alle. Men så var den altså liiige bange for den lille snedrive, der lå inde i ridehuset. Og den var altså også liiige bange for den hvide postkasse uden for huset, og den længere nede ad vejen - men ejeren mente bare det var charmerende og sødt at den med tiden kiggede på ALT, der var hvidt. På den anden side mente hun også at hesten "gerne måtte klø sig på forbenet under ridning, MEN KUN 1 GANG!" Hun troede, at hesten ville lade være med at gøre det igen senere hen i timen, for så ville den komme i tanke om, at det havde den jo allerede gjort een gang, og så måtte den ikke mere xD
Tror også det meget er den måde at opdrage hest på, der giver problemer med mange heste ellers ukomplicerede heste rundt omkring i DK.
jul 2007
Følger: 26 Følgere: 37 Heste: 2 Emner: 12 Svar: 355
og så har jeg solgt en hest som andre mener er blød i bolden. den er passet med alt, og absolut ikke mishandlet, men har en enorm vilje, og vil selv bestemme, hvilket gør den til et til tider spændende bekendskab.
apr 2008
Følger: 23 Følgere: 25 Heste: 6 Emner: 76 Svar: 656
Jeg har ihvertfald mødt mange heste som man kunne springe en bombe ved siden af uden de gjorde noget (: men de har nu alle haft hver deres særheder aligevel, men det er vel bare at gøre køber opmærksom på det. (:
Men jeg vil nu også godt indrømme at jeg har en hoppe jeg aldrig ville turde sælge udelukkende fordi den er pipgokpåskeplim i hovedet, og det skyldes (er mig, dyrlæger og mange andre næsten helt sikre på.) skyldes avl :S men hvis jeg havde valget mellem at skulle sælge hende eller aflive hende så solgte jeg hende naturligvis (:
aug 2008
Følger: 84 Følgere: 86 Heste: 3 Emner: 123 Svar: 4.066
Kan uden problemer selv hoppe på ryggen af ham men tør også godt sætte andre 'ikke ryttere' op for han er fuldkommen kold og nyder bare at være i hænder...
Han reagerer da bedre og mere korrekt over for mig og søger mere kontakt men andet ville da også være underligt når han nu er min og det er mig der passer ham
dec 2006
Følger: 199 Følgere: 190 Heste: 14 Emner: 43 Svar: 665
Vil selv mene jeg var en god rytter da jeg prøvede hende selv, jeg red hende en uge før jeg overhovedet kunne ride et krys på hende, 2 uger før jeg kunne ride en lille bane, og efter lang tid lærte jeg hende at kende så godt så jeg kan ride 120-130 på hende.
Jeg håber da det er næmmere at sælge hende, men hun er direkte skør men med et hjerte af guld. Så hvis man vender sig til hende, har man den perfekte hest.
sep 2010
Følger: 22 Følgere: 22 Heste: 6 Emner: 62 Svar: 908
Sådanne 2 har vi da solgt
Den ene var min frederiksborg hoppe fra 2004, hun var bare så god og rolig.
Den anden var min gamle pony bl. mellem haflinger og fjordhest, han var også bare FANTASTISK af sind.
dec 2009
Følger: 31 Følgere: 174 Heste: 1 Svar: 3.165
Men mange af disse "specielle" heste tror jeg er noget deres ryttere gør dem til, fordi alt det hms er på mode .. Ja, nogle heste har et svært sind og mange andre heste er helt "normale" .. Jeg tror også at nogle gange er det simpelthen fordi hest og rytter ikke passer sammen, sorry to say ..
Jeg trænede en ung pony for noget tid siden, som var det blideste væsen jeg nogensinde har haft i hænder .. Han var ikke speciel eller besværlig af sind, men han knyttede sig MEGET til den der var om ham, hvilket var mig .. Han foretrak meget mit selskab, hvis det skulle være et menneskeligt selskab .. Nu er han solgt til et nyt sted og han ser dejlig og glad ud på alle billeder, så jeg er sikkert smidt ud af hans hoved for længe siden (:
jan 2008
Følger: 23 Følgere: 25 Heste: 3 Emner: 173 Svar: 1.621
Men der er endnu ikke nogen der har prøvet Faika, som kan finde ud af at ride hende x)
Da jeg fik hende var hun knap tilredet, nærmere ryttervant, og vi har lært alt sammen gennem de sidste 5 år, derfor har vi vores mærkelige måder at gøre tingene på, som ingen andre kan finde ud af x)
Har haft min veninde som har redet alle slags heste i 10 år oppe på hende, og en ponyrytter som ridder landsstævner, og hun stopper bare op og vender rundt når hun bliver forvirret over hvad de vil x)
Men det forhindre mig nu ikke i at sælge hende, det skal bare være til den rigtige (:
maj 2004
Følger: 73 Følgere: 75 Heste: 2 Emner: 69 Svar: 594
Min var en enmands hest og jeg ville være bange for han gjorde skade på andre mennesker uanset hvis hænder han kom i.. Han var farlig og spichelt for folk der ikke kendte ham.. Han kunne finde på hvad som helst og han ville ikke tøve et sekundt med og slå ihjel hvis han mente han blev truet på livet!!!
Han var en hest man lagde mærke til, men os en hest man bare gik forbi i stalden... Han gad ikke mennesker eller andre dyr og slet ikke til sidst andet end dem han havde tillid til, men selv dem skulle han afprøve grænser med...
apr 2009
Følger: 23 Følgere: 27 Heste: 3 Emner: 8 Svar: 330
Ja, der findes sådan nogle forhold, men synes også efterhånden alle har sådan et forhold med deres hest, og det er i hvert fald ikke rigtig
Alle, der har en smule styr på deres grundridning, kan ride min hest. Dog var min gamle part ret speciel, ikke alle kunne med hende, men jeg var bestemt ikke den eneste!
mar 2006
Følger: 1 Følgere: 44 Heste: 7 Emner: 263 Svar: 1.316
Nuser er god som dagen er lang.
Dèt med ryttere ikke "kan finde ud af" at ride bestemte heste. Den køber jeg ikke- hvis rytteren kan ride burde hesten også reagere normalt. det må være træningen/oplæringen der er forkert af hesten.
Har haft en hoppe (araber) som ung- hun kylede alle af der ikke var dygtige nok ellers gik som en drøm. Hun havde bare ikke for 2 øre tålmodighed fra 0-100 på splitsekund.
mvh merete
jun 2007
Følger: 11 Følgere: 8 Emner: 304 Svar: 1.446
Jeg er ikke imod alternative måder at håndtere hesten på, overhovedet ikke
maj 2004
Følger: 73 Følgere: 75 Heste: 2 Emner: 69 Svar: 594
dec 2009
Følger: 31 Følgere: 174 Heste: 1 Svar: 3.165
apr 2009
Følger: 23 Følgere: 27 Heste: 3 Emner: 8 Svar: 330
Det er et dilemma for dem, hvor det rent faktisk passer. Men jeg kan jo bilde masser af folk ind, at jeg er den eneste, der kan håndtere min hest - det gir mig ikke nogle problemer, for det er jeg jo rent faktisk ikke
Jeg har mødt mange rideskoleelever, der stolt fortæller de er de eneste, der kan ride deres yndlingshest. Men hvis der kun var én, der kunne ride de fleste af deres heste, var de jo nok solgt
jun 2007
Følger: 11 Følgere: 8 Emner: 304 Svar: 1.446
maj 2008
Følger: 44 Følgere: 43 Heste: 10 Emner: 105 Svar: 810
har en bombesikker, venlig og rar belgier fyr ( smølf ) på 2, 5 år
han er en dejlig nem hest, selvfølgelig med sine "ideer" men de er mest sjove
så har vi lille L.U.F.E.H.. hun er en lille frøken som ikke skal i hænder på hvem som helst.. hun stoler ikke på mennesker.. så skulle hun sælges en dag, så bliver vedkommende nøje udvalgt.. for hun er en af dem der ville blive kaste bold, da hun nogle dage er snot umulig at have med at gøre
men jo, tror det gået mode i alt det med at "knytte-særlige-bånd" halløj..
jul 2004
Følger: 168 Følgere: 171 Heste: 9 Emner: 449 Svar: 9.001
Min vil sagtens kunne sælges videre. Han kan lide alle og gør alt for at de giver ham bare lidt opmærksomhed :b Og han kan også rides og håndteres af de fleste. Selvfølgelig kan han godt have sin egen mening om tingene og være lidt en bølle ind i mellem, men ikke mere end de fleste andre.
Selv min gamle trakehner, som var ret varm var nem at sælge og hun er rigtig glad for ham. Han er også jordens rareste og absolut nemmeste hest fra jorden, bare svær at ride.
Så synes det er mærkeligt at alle heste efterhånden er så specielle. Tænker lidt at ejerne gør dem mere specielle end de egentlig er, netop som du nævner fordi at det måske lyder lidt sejere...
mar 2006
Følger: 50 Følgere: 53 Heste: 17 Emner: 357 Svar: 4.804
tror egentlig i bund og grund der ikke er´særlig mange "pipgokpåskepilm" heste, men derimod sådanne ejere...
apr 2009
Følger: 7 Følgere: 6 Heste: 2 Svar: 166
rigtig godt skrevet, har nemlig ofte selv tænkt det samme- smiler
okt 2004
Følger: 79 Følgere: 82 Heste: 4 Emner: 588 Svar: 16.621
Og ja, så er det nok noget med egoisme fra sælgers side, at ingen andre skal have deres hest.
jul 2004
Følger: 79 Følgere: 78 Heste: 5 Emner: 81 Svar: 6.896
Tilgengæld vælger jeg dog ikke at aflive når jeg skal af med min hest, ville ikke aflive en rask hest så lader jeg den hellere gå på en mark til den dør af alderdom
Men det kommer nok også an på alder, min 5års ville jeg nok hellere sælge end sætte på en mark hvorimod leda ville jeg hellere sætte på en mark hun er 12
maj 2004
Følger: 73 Følgere: 75 Heste: 2 Emner: 69 Svar: 594
Men nu har jeg haft sådan en enmandshest... Det er bare overhovedet ikke lutter lagkage... Faktisk så har jeg været ved og opgive ham flere gange... Det er ikke sjovt og man føler sig ikke spichel eller andet....
" Min hest er meget speciel "