Skrødstrup vs. Blidstrup. {{forumTopicSubject}}
Håber i vil hjælpe(: ..
Jeg står nu i den situation at jeg har plads på både Skrødstrup efterskole og Blidstrup efterskole.
Jeg er nød til at vælge hurtigst muligt fordi vi skal betale dipositum.
Fakta om mig..
Jeg har ikke egen hest.
Jeg vil gerne både springe og ride dressur.
Blidstrup ligger 2 timer fra hvor jeg bor.
Skrødstrup ligger 1 time fra hvor jeg bor.
Jeg vil gerne have god undervisning, jeg kommer der ikke for at slappe af.
Blidstrup efterskole.
Fordel: Den er lys, ikke så kristen som den anden
Ulempe: 2 timers kørsel til og fra, er ikke sikker på om jeg kan komme til at springe. Jeg skal låne en andens hest oppe på efterskolen.
Skrødstrup efterskole.
Fordel: Jeg kan komme til at springe og jeg får en af skolens heste. Kun 1 times kørsel til og fra efterskolen. Niveaudelt undervisning.
Ulempe: Den er mørk, meget kristen.
Dilemmaet er at på den ene er jeg sikret en hest og den anden er jeg kun sikret en hest i det ene halvår, måske mere.. og det er en privat. Jeg fik det indtryk af at de var meget kristne på Skrødstrup og ikke lige så meget på Blidstrup, så hvad det angår hælder jeg mest til Blidstrup. Men Blidstrup er ikke niveau opdelt og der er det med ridningen er usikker. Arh, vil så gerne vælge den rigtige, jeg kommer jo til at tilbringe et år der
Håber i vil komme med jeres mening. Hvis nogen har gået på en af dem vil jeg meget gerne høre fra jer(:
nov 2005
Følger: 140 Følgere: 136 Heste: 7 Emner: 192 Svar: 2.074
jul 2007
Følger: 65 Følgere: 63 Heste: 5 Svar: 3
Kender ikke den anden efterskole.
jan 2005
Følger: 71 Følgere: 67 Heste: 3 Emner: 211 Svar: 1.117
Men jeg har selv gået på Skrødstrup i 8 og 9 klasse..
Ja, den er kristen, men det er altså ikke slemt..
Du skal sidde til andagt to gange om dagen, men det er altså ikke slemt!
Og du får god undervisning på Skrødstrup både skole og rideundervisning mæssigt..
Og du bliver ikke mere kristen eller får alt muligt fis at vide eller nogen anden form for tæsk for at gå på den skole selvom den er kristen.
mar 2006
Følger: 48 Følgere: 45 Heste: 5 Emner: 22 Svar: 409
maj 2008
Følger: 20 Følgere: 24 Heste: 1 Emner: 203 Svar: 3.447
Skrødstrup har jeg kun set fra en lejrs side. Nemlig bedsteforældre børnebørn lejr.
At der er 2 timers kørsel, pyt med det. Bliv her i nogle weekender, det er hyggeligt.
mht. til ridning og det halve år: Hvis ikke du har hest er det svært at få liniefag, men i bund og grund er der ikke den store forskel på ridelinie og valgfag. Sker der noget, som en der har forstand på foder der kommer ud og snakker, kommer valgfag også med. Der er ingen problemer i at ride en andens hest. Vil du ride i fritiden kan du låne skolens hest, eller spørge en der har hest med om du må låne hendes.
Og med springning, så er det sådan at der som test i dette her halvår, kører de to valgfag, men opdelt i dressur og spring. Spring i første blok og dressur i anden. Hvis jeg skal sige hvad jeg tror, så fortsætter det også sådan efter nytår, det ser ud til at fungere fint.
Selvom undervisningen ikke er niveaudelt, fungere det fint med øvede og knap så øvede i samme time. Der er ikke forskel på hvor meget hjælp man får.
Skulle der være mere, så spørg! Jeg kan svare på næsten alt med 1 år og 3 måneders erfaring. 9. og 10. klasse
Og stol på dit førstehåndsindtryk. Og skal jeg sige min mening igen, så synes jeg at du skal lade selve skolen stå i første række og ridning i anden. Det er altså på skolen og med dine kammerater og lærere du tilbringer mest tid
okt 2009
Følger: 99 Følgere: 52 Heste: 12 Emner: 39 Svar: 103
Det første år, jeg var der red jeg - det andet år holdt jeg pause.
undervisningen er super god, man lærer noget (synes jeg), og får rigtig meget ud af det.
ang. det kristine, synes jeg ikke det er slemt, i forhold til andre steder.
men held og lykke med valget af efterskole
jul 2009
Følger: 17 Følgere: 23 Svar: 213
Det gjorde jeg dengang jeg gik på efterskole! og det var dejligt!
maj 2008
Følger: 20 Følgere: 24 Heste: 1 Emner: 203 Svar: 3.447
Men hvis ikke hun har en hest hun kan tage med er det jo ikke nemt
maj 2008
Følger: 20 Følgere: 24 Heste: 1 Emner: 203 Svar: 3.447
Men ja, både Mia og jeg er 2.års elever, så vi ved hvad det vil sige at være på BE. Hun har, som hun har skrevet, hest med og jeg har ikke, men vi ved lidt om noget af det hele alligevel.
jul 2009
Følger: 17 Følgere: 23 Svar: 213
maj 2008
Følger: 20 Følgere: 24 Heste: 1 Emner: 203 Svar: 3.447
jul 2009
Følger: 17 Følgere: 23 Svar: 213
Læste det som 'Jeg har egen hest'
aug 2007
Følger: 25 Følgere: 23 Heste: 2 Emner: 16 Svar: 33
Til jer der har gået på Blidstrup: Er det god undervisning, altså i skoletiden?(: Det er ikke niveaudelt og har fået at vide at nogle der går til 9. klasses afgangsprøve kan jeg komme i klasse med og jeg skal have 10.
aug 2007
Følger: 25 Følgere: 23 Heste: 2 Emner: 16 Svar: 33
Skal man stå på hovedet, lave vejrmøller osv.? Altså de fortalte at der var nogle opvisninger man skulle til.
Jeg er ikke den store gymnast, hihi
maj 2009
Følger: 86 Følgere: 78 Heste: 3 Svar: 9
Skrødstrup vs. Blidstrup.