Hjælp til udstyr (JAGT-RIDNING) {{forumTopicSubject}}
Halløjsa hestegalleri.
Jeg skal til jagt på lørdag og har nogle spørgsmål påtrods af jeg har redet det 2 gange før
.
Men nu har jeg fået ny hest og han får sko på her i ugen, det har han ikke haft på før hos mig. Planen er vi skal springe lidt, og vil derfor godt have han skal have sko der kan skrues mordax i. Men er det også en god ide at bruge mordax til jagt?
- mit andet spørgsmål er om jeg så skal bruge min pladegjord når vi springer. Kan man godt ride jagt med sådan en. Min tanke er nemlig der kommer en masse skidt op under den og gnaver hesten. Men hvad er jeres erfaring?
- mit sidste spørgsmål er hvilke gemacher der er bedst at bruge. Har altid redet jagt med alm spring gemacher. Men er det bedre at bruge nogle der går hele vejen rundt om benet, og beskytter foran, når nu det er faste forhændringer?
Håber i kan hjælpe mig lidt
og undskylder for stavefejl det er gået lidt stærkt.
/JK
sep 2007
Følger: 28 Følgere: 44 Heste: 6 Svar: 2.894
jun 2006
Følger: 118 Følgere: 140 Heste: 4 Emner: 555 Svar: 3.485
Blogger
Tilmeldt:
aug 2006
Følger: 157 Følgere: 175 Heste: 12 Emner: 1.027 Svar: 4.560
hvis din hest kan gå uden sko, ville jeg ALDRIG putte sko på, for at ride jagt, den bund du rider i, på en jagt, kan mordax ikke hjælpe, da de ikke kan nå langt nok ned, til at give bedre greb, så din hest vil stå bedre fast uden sko.
Mange har sko og mordax som en falsk sikkerhed, da de selv tror der er bedre greb, og det er der også på en ridebane, hvor banen bliver passet og klippet, men når du rider jagt, så rider du i skovbund og på marker, skovbunden, har ikke alle de tætte græsrødder som en springbane, derfor skal mordaxne ned og have fat i jorden, og det kræver ca 5-7 cm mordax, det samme glæder på marker, der har været beplantning på, der står det heller ikke tæt nok til mordaxne kan få fat i små rødder.
Jeg har prøvet begge ting, og vil klart foretrække at ride både jagt og millitary uden sko!!
Min jagthest, har nu gået uden sko i 2 år, og der har aldrig været problemer med ømhed, derud over står han over dobbelt så godt på sine ben nu.
Tag din sparkeplade med, når du rammer et fast spring, kan hesten være uheldig, at få trykket hovene op i maven, der hjælper en sparkeplade en del.
Har redet jagt med sparkeplade i 8 år, og har aldrig haft mærker eller noget efter den.
Vil klart anbefale neopren ggemasher der går hele vejen rundt, men husk at sikre dig, de er vandafvisende, ellers bliver de tunge, hvis i skal gennem vand, og det er hårdt for hestens ben.
jun 2006
Følger: 118 Følgere: 140 Heste: 4 Emner: 555 Svar: 3.485
Mange tak for hjælpen. Min hest skal prøve at have sko på for at belaste hans ben, da han tiltide ikke takter helt ren. Så det har en dyrlæge og smed i samarbejde besluttet at vi skal prøve. Har også altid redet uden sko da jeg synes det er langt det bedste. Skoene bliver ikke revet af hvis man skal fx. igennem vand og mudder.
Men aner ikke helt hvad jeg skal gøre nu hvor han skal have sko på?
/JK
Blogger
Tilmeldt:
aug 2006
Følger: 157 Følgere: 175 Heste: 12 Emner: 1.027 Svar: 4.560
Sørg fpor at få klokker på, så hesten ikke træder skoene af.
Er det kun på forbenene der skal sko?
jun 2006
Følger: 118 Følgere: 140 Heste: 4 Emner: 555 Svar: 3.485
jun 2006
Følger: 118 Følgere: 140 Heste: 4 Emner: 555 Svar: 3.485
så der skal vel også mordax på bagbenene.
sep 2007
Følger: 28 Følgere: 44 Heste: 6 Svar: 2.894
Blogger
Tilmeldt:
aug 2006
Følger: 157 Følgere: 175 Heste: 12 Emner: 1.027 Svar: 4.560
Jeg rider med PC, men det er fordi de er lavet specielt til heste men sene skader, som går højbelastnings sport.
Min mor har lige købt nogle i horse, som til alle 4 ben kostede 300-350, de har en skal ind mod det andet ben, og neopren resten af vejen rundt, de er vandafvisende, men kommer nok til at kræve lidt gaffatape, så velcroen ikke går op i vand
jun 2006
Følger: 118 Følgere: 140 Heste: 4 Emner: 555 Svar: 3.485
Ja gaffa løser alt.
jan 2008
Følger: 41 Følgere: 39 Heste: 3 Emner: 44 Svar: 2.047
aug 2007
Følger: 57 Følgere: 53 Heste: 4 Emner: 49 Svar: 1.785
Hjælp til udstyr (JAGT-RIDNING)