Arbejdsheste som førstegangshest? {{forumTopicSubject}}
Hej alle.
Jeg står i den situation, at jeg skal have min første hest inden for det næste halve år. Jeg drømmer om Den Store Belgiske Arbejdshest, som er min all time dream horse, men en Jyde ville skam heller ikke gøre noget.
Jeg har redet i 13 år (fra da jeg var 4 år, og jeg er 17 år nu) og jeg har fået meget professionelt ene undervisning i 5 år, af en højt uddannet ridelære. Min mor har nu sagt til mig at jeg kan få min første hest, her inden for det næste halve år, da vi flytter på en gård, og for første gang har pengene og muligheden til at få en hest. Først tænkte jeg at starte stille og roligt ud, med en fjordbolle, men sagen er at jeg jo aller helst ville have en af de tunge fætre.
Jeg skal starte på min hestemaneger uddanelse her til januar, og skulle have hesten med mig, men ville det så være dumt at anskaffe sig en kæmpe? Syntes I at jeg skal starte ud med en fjordhest, og vente til et sted senere i livet med at få en Belgier/Jyde, eller skal jeg bare springe ud i det?
Havde også lidt tænkt på en Nordsvensk Brugshest, som en mellemting mellem fjordhest og belgier, men er det overhovedet en mellemting? Eller er de lige så store og tunge (og spiser lige så meget) som en belgier?
Min mor syntes at både Belgieren og Jyden er stor, og hun syntes mest om idéen om Fjordhesten, men jeg har endu ikke fortalt hende om den Nordsvenske.
Mange hilsner Emma
PS. har tumlet med alt fra rolige heste til de helt skøre, uden problemer.
okt 2013
Følger: 6 Følgere: 10 Heste: 1 Emner: 22 Svar: 243
dec 2011
Følger: 20 Følgere: 19 Heste: 2 Emner: 88 Svar: 362
okt 2013
Følger: 6 Følgere: 10 Heste: 1 Emner: 22 Svar: 243
dec 2011
Følger: 20 Følgere: 19 Heste: 2 Emner: 88 Svar: 362
okt 2013
Følger: 6 Følgere: 10 Heste: 1 Emner: 22 Svar: 243
jul 2015
Følger: 10 Følgere: 123 Heste: 2 Emner: 76 Svar: 1.753
Dette er jo en rigtig god enskab til nogle ting.
Men når du snakker løsarbejde og Horsemanship så kan du hurtigt få din udfordring med de heste du overvejer.
Min egen pony kan f.eks godt være lidt sløv i det af og til. Og så får jeg intet ud af min træning.
Så plejer jeg lige at skruge stemmen og mine bevægelser lidt op så jeg får sat lidt gang i hende. Og så får jeg en helt anden energi som jeg kan arbejde med.
Siger ikke det er umuligt med de andre. Bare Meget svært
Blogger
Tilmeldt:
jun 2006
Følger: 23 Følgere: 2146 Heste: 7 Emner: 339 Svar: 11.486
Du skal være opmærksom på, at de tunge racer med hovskæg ofte er meget modtagelige overfor skabsmuk og muk.
Langt de fleste har et super dejligt temperament, men hvis du vil bruge den som ridehest, så kig efter nogen der er blevet redet til til formålet. Hvis grunduddannelsen er lagt i hesten fra start, så får du langt mere ud af hesten.
mar 2011
Følger: 145 Følgere: 1640 Heste: 4 Emner: 1.745 Svar: 18.475
Mvh TT
jul 2013
Følger: 26 Følgere: 94 Heste: 2 Emner: 12 Svar: 597
Jeg red både western, akademisk dressur, tricks, kørsel og spring på min tidligere IC
Fordelen ved dem er at du kan få en i stortset alle størrelser, store som små. Og så er der de tungere typer og de lidt lettere.
Men ja du skal være opmærksom på, at hvis du køber en hovskægshest, så er de tilbøjelige til skab og muk, og det kommer man altså ikke lige sådan af med igen
jul 2013
Følger: 26 Følgere: 94 Heste: 2 Emner: 12 Svar: 597
dec 2008
Følger: 15 Følgere: 22 Heste: 1 Emner: 54 Svar: 1.773
Der ud over ville jeg tage kontakt til nogle avlere af de racer du søger, undersøg de racer, fordele og ulemper, så bliver du ikke overrasket når fx. din nyindkøbte hovskægs-hest står med muk til knæene til vinter
Det blev et længere indlæg end forventet! :-\
Held og lykke med din søgen
dec 2011
Følger: 20 Følgere: 19 Heste: 2 Emner: 88 Svar: 362
Aimee Cú faoil: Nej det er ikke den højeste hest at få mellem benene, men har læst at de kan blive alt fra 150 cm til 160, og hopperne typisk er omkring 154 og hingste/vallakker omkring 157.
Til alle jer der gør mig opmærksom på muk i hovskægget, jeg har læst meget om det, og har sat mig meget ind i hvordan man undgår det, men tak fordi I siger det
Jeg har snakket lidt med min mor her til morgen, og jeg tror desværre ikke at jeg får mig en af de helt store (min mor er bange for at hun bliver bange for den), men vi snakkede så om Nordsvenskeren og lidt om Fjordhesten, men vi kom ikke rigtig frem til noget, andet end vi skal ud og kigge.
1000 tak for svar og hjælpen alle sammen, det sætter jeg stor pris på!
maj 2009
Følger: 54 Følgere: 602 Heste: 2 Emner: 278 Svar: 5.750
aug 2007
Følger: 14 Følgere: 30 Heste: 1 Emner: 72 Svar: 2.770
I modsætning til Bettemus, så vil jeg sige, at de "tunge racer" kun er sløve, hvis de bliver lavet sådan. Jeg kender og har kendt endnu flere, som der faktisk er fint gang i og lytter til små hjælpere.
Jeg vil nærmere sige, at de hurtigere bliver døve for hjælpere, hvis man begynder at "råbe" ift andre racer
Og helt ærligt, så er der ikke noget federe, end at sidde på en af de tunge, som viser sine kræfter frem *drømmer sig tilbage, da jeg red en nordsvensker, som havde den fedeste trav, når man fik hende lokket ind i den*
dec 2011
Følger: 20 Følgere: 19 Heste: 2 Emner: 88 Svar: 362
Jeg tror at jeg er kommet frem til at jeg må på jagt efter en Nordsvensker
aug 2007
Følger: 14 Følgere: 30 Heste: 1 Emner: 72 Svar: 2.770
Min opfattelse er, at tunge heste bliver "dovne", hvis de råbes af, mens varme heste bliver "hysteriske". Ingen af dem har godt af at blive råbt af - men de varme er bare "nemmere" at opdage, at det er en fejl
God jagt
dec 2011
Følger: 20 Følgere: 19 Heste: 2 Emner: 88 Svar: 362
Ville aldrig nøjes med en hest, men skal ud ud og kigge på nogle forskellige heste og racer, og så snupper jeg den jeg klikker med
nov 2008
Følger: 122 Følgere: 138 Heste: 9 Emner: 206 Svar: 2.311
Det er ikke nok bare at se på benene, du skal have fingrene helt ind og mærke/løfte op i hovskægget.
De tåler ikke stivelse og store mængder protein.
Min seneste Belgier spiste om vinteren ca 20-25 kg hø pr. dag, men nøjsom i krybbefoder, men kræver flere vitaminer, hvilket også bliver lidt dyrere , hun vejede 964kg (se Dolly på mit galleri).
Og så husk endelig at tjek at hesten har lært at løfte ben, rigtig mange får desværre ikke trænet dette med de store basser, hvilket kan give problemer med at finde en smed.
Når dette er sagt er en Belgier en rigtig dejlig hest, og min Dolly var bestemt ikke sløv, eller døv, hun havde masser af fremdrift, og ville rigtig gerne lære.
dec 2011
Følger: 20 Følgere: 19 Heste: 2 Emner: 88 Svar: 362
Tak for vejledningen til at kigge efter muk! Var ikke klar over at jeg skulle være så grundig, men det giver meget god mening da det jo starter helt inde ved huden
Jeg skal ud og kigge på to styks Irish Cob her om to uger, som jo også er kendt for deres store hovskæg!
Men en dag i fremtiden så skal jeg sgu have mig sådan en smuk hest som en Belgier
mar 2011
Følger: 145 Følgere: 1640 Heste: 4 Emner: 1.745 Svar: 18.475
Mvh TT
Arbejdsheste som førstegangshest?