Spare på udgifter til hest Spare på udgifter til hest
Hey, jeg er en ung studerende som skal til at havde hest igen, men denne gang skal jeg selv betale havdelen af samtlige udgifter. Det siger sig selv at mit budget er småt, derfor ønsker jeg at spare på flest mulige områder (uden at det går udover min ridning). Jeg har tænkt på følgende muligheder, kender i flere?
Opstaldning, pasning (enefold/selvpas osv), smed, transport og udstyr.
Desuden skal det nævnes at jeg er sikker på uforudsete udgifter som f.eks. sygdom, dette dækker mine forældre, så ingen kommentarer om usikker økonomi, tak
sep 2007
Følger: 69 Følgere: 270 Heste: 3 Emner: 1.740 Svar: 36.972
Selvpas er langt det billigste - men kræver dælmer også en del mere arbejde, hvis man lukker ind/ud flere gange om ugen.
Udstyret behøver ikke altid være det nyeste og dyreste - og brugt kan sagtens bruges.
Undervisning behøver ikke være noget der er hver uge og ved en berider til 500 kr for en halv time. Der findes andre brugbare, ligesom det ikke er nødvendigt med flere gange om ugen - det er luksus, der kan undværes.
Ligeledes behøves foder ej heller koste 5-700 kr pr. måned.
mar 2011
Følger: 145 Følgere: 1641 Heste: 4 Emner: 1.745 Svar: 18.477
Mvh TT
feb 2007
Følger: 67 Følgere: 69 Heste: 9 Emner: 31 Svar: 515
Du kan jo vælge primært at fodre med godt hø/wrap. Derved sparer du på det dyre hestefoder.
Hvis du vælger en selvpasser stald, skal du huske på, at du nok skal hjælpe med enten at lukke ud og ind, eller en af delene.
dec 2006
Følger: 37 Følgere: 58 Heste: 3 Emner: 57 Svar: 497
sep 2007
Følger: 69 Følgere: 270 Heste: 3 Emner: 1.740 Svar: 36.972
Gyldenlund - Men det er ikke alle der har tid til at skulle være i stalden på et bestemt tidspunkt x antal dage om ugen og være afhængig af det :o)
Derfor har jeg med vilje valgt et sted med ind/udluk inkl. i prisen. Hjælper gerne hvis jeg alligevel er der, men finder det befriende at jeg ikke SKAL være der kl. 16 for at kunne nå indluk, men sagtens kan være der tidligere eller senere.
mar 2008
Følger: 138 Følgere: 121 Heste: 11 Emner: 263 Svar: 7.592
når du kigger hest, så lad vær med lige som jeg at købe en skadet hest, en hest der har svært ved at holde huld osv.. for de ting er noget der kan koste mange penge..
især den med at holde huld, min koster mig mange penge i både foder og hø, har intet problem med det for har råd, men hvis man gerne vil holde det billigt skal man holde sig fra den slags heste
maj 2007
Følgere: 41 Emner: 131 Svar: 8.680
Men måske er dit budget for småt til en hest pt?
apr 2012
Følger: 9 Følgere: 18 Heste: 1 Emner: 84 Svar: 625
Jeg bad desuden også om ikke at folk skulle stille spørgsmål til om jeg overhovedet har råd, for det har jeg, men derfor kan det stadig være rart at spare lidt penge som jeg kan bruge på mig selv.
Til sidst så nævnte jeg jo også at jeg ikke ville spare på noget som har konsekvenser for mit niveau dvs. billig pony, ingen undervisning og ingen ridehal er derfor totalt udelukket.
Jeg ønsker ikke at lyde sur, og jeg er glad for at i gider at svare, men jeg prøver bare at få nogle mere relevante forslag
mar 2008
Følger: 138 Følgere: 121 Heste: 11 Emner: 263 Svar: 7.592
så tror efterhånden du har fundet det du kan spare på, for resten som er foreslået er ting du ikke vil spare på..
Men reelt set kan du spare alle steder.. alt kan købes billigere, tager du til Tyskland kan i sær foder købes billigere, hvis du bor i nær grænsen til Tyskland kan du spare penge på både smed og dyrelæge..
du kan lade vær med at have en forsikring udover ansvar og dermed selv spare op..
du kan nøjes med en billigere men stadig dygtig underviser som ofte kan det samme selvom de ikke hedder beridder..
jamen alt kan du spare penge på.. ofte handler det blot om kontakterne, og hvor man bor henne..
Spare på udgifter til hest