4.575 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 10 Svar

Albino hest??? Albino hest???

Jeg sad tilfældigt og undersøgte marwari hestens farver, da jeg har tænk mig at tegne et par stykker.
Under en racebeskrivelse jeg fandt, står der at farven Nukra (albino) ikke er tilladt - så jeg googler det, da jeg syntes det lyder mærkeligt og tænker at de da måtte mene cremello.

Jeg ser lidt på diverse billeder - alle hestene har nørke øjne og lys (laksefarvet) hud og hvid pels, så jeg tænker at det vel må være skimmel, og googler Nukra foal. Der ser jeg en hvid hoppe stå med sit hvide føl, og et billede af en hvid unghest - okay, hvad er den så?!
Jeg har jo fået banket ind i hovedet at albino heste ikke findes, men jeg har aldrig set den farve før, så er der en eller anden her inde der kan fortælle mig hvilken farve det er, hvordan generne er for den, hvilke racer den ses i, om den er dominant og i det hele taget bare fakta? smiley

Billeder:
http://2.bp.blogspot.com/-ypKMTGisJvs/ThmeV7Q_KpI/AAAAAAAAAAw/uOOrla-O8Fo/s1600/DSC_0332+2.jpg
http://images.slawik.com/sites/default/files/imagecache/large/images/2014-04-04/pferdetanz_indien3144.jpg

Hoppe med føl:
http://i.ytimg.com/vi/bWc5H2lDYbw/0.jpg

Unghest:
http://i1.ytimg.com/vi/d2uUdnMXGBk/hqdefault.jpg

Video:
http://www.youtube.com/watch?v=92XtkHxuFa8
http://www.youtube.com/watch?v=k96yj_8xjB4

Video af føl:
http://www.youtube.com/watch?v=jlPEetfNyP4

Og føllet i ældre version:
http://www.youtube.com/watch?v=0qoxvmI3NeE


 
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler
Slå lyden til
00:00
/
01:14
LIVE

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Her er pukkelhvalen skyllet op

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Træer og buske dækket af silke

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Har Du Været Der - Historien Om Verdens Første Nationalpark!

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Eksisterende skur, isoleres og beklædes indvendigt 12.500 kr.
  • Telefonforklaring på fejl på min vaskemaskine og din mening 205 kr.
  • Montering af opvaskemaskine el (ikke stik) 625 kr.
  • Væg reol & jakke stativ 400 kr.
  • Genbrugsplads 500 kr.
  • Installation af stue stereoanlæg 1.400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Albino hest???
  • #1   4. jun 2014 Vil mene det er Cremelloer, eller også kan det være fordi de er hvidfødte.

  • #2   4. jun 2014 Det ligner dominant hvid... http://en.wikipedia.org/wiki/Dominant_white

  • #3   4. jun 2014 Sacha, jeg tænkte også cremello i starten, men alle hestene har mørke øjne. Mht hvidfødt (tror di mener som pletter?) så kan jeg ikke se nogen former for pletter ved naturlige åbninger som øjne, næse m.m.???

  • #4   4. jun 2014 Nej jeg tænker ikke i pletter, når jeg siger hvidfødt. Hvidfødt er det samme som Dominant White, som Cille har lagt link ind af.

  • #5   4. jun 2014 Jeg tror i har ret i det med dominant white:) - mange tak for jeres svar smiley

    Sacha: Ordet hvidfødt bruges også om knabbere der er dobbeltgenet for pletter, da disse fødes hvide, så det var det jeg troede du mente smiley


  • #6   4. jun 2014 Aaah, ja det kan jeg godt se. Har altid brugt ordet hvidtfødt som den danske betegnelse for dominant white hehe.

  • AMT
    AMT Tilmeldt:
    maj 2007

    Følgere: 41 Emner: 131 Svar: 8.684
    #7   4. jun 2014 Albino er altid med røde øjne smiley

  • #8   4. jun 2014 Det kan også være heste med max. splash - splash er et gen der oftest giver fire hvide sokker, og aftegninger i hovedet samt blå øjne - i nogen tilfælde kan genet påvirke så meget at hele hesten bliver hvid, og af og til uden at det også påvirker øjnene. Det er tit max. splash man ser på 'hvide' væddeløbsheste, ihvertfald ud fra det jeg har hørt xD! Dominant white er en variation af splash, eller... Det vil sige, at det opfører sig lidt på samme måde, men vist har større tendens til at gøre hesten helt hvid. Læste op på det engang i en diskussion, men ja.. I princippet er det muligt at have såkaldte 'albino' heste med mørke øjne :P!

  • #12   4. jun 2014 Hvidfødte heste findes skam. Det er i dobbel-dosis at genet er dødeligt, men det er i et tidligt fosterstadie, der vil aldrig blive født et føl med den genotype.

    Det er hvidfødte heste med dobbeldosis af overo-genet, som dør få dage efter fødslen (overo lethal white). Det er nerverne i tarmsystemet, som ikke er ordenligt udviklet.

    Overordnet, så sidder mutationerne der giver dominant hvid, flere varianter af broget, roan, hvide aftegn mm i det samme gen ved navn "kit". I bund og grund er alt hvid (som i aftegn, ikke som i skimler) en defekt. De pigmentproducerende celler har en fejl som gør, at de aldrig når ud i de områder i fosterstadiet. Problemerne kommer så, fordi forstadiet af de pigmentproducerende celler også udvikler sig til nervesystemet, som dermed heller ikke er ordentligt udviklet. Resultatet er alle de defekter der kan kobles sammen med farver - som Overo lethal white, døvhed mm.


  • #13   5. jun 2014 Albino heste eksisterer ikke smiley

    Den på videoerne er max sabino så den har en grundfarve.

    Hvis den var cremello ville den have haft blå øjne smiley

    Desuden findes der hvidfødte heste indenfor bl. a knabstrupperavlen, men disse har også en grundfarve.


Kommentér på:
Albino hest???

Annonce