{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Pinto Coda "solgt" 2003

3.972 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

- Isabella -
Kvinde | 36 år | Oprettet: 25. aug 2008


Pinto Coda "solgt"

Fødselsår:
2003
Højde:
Ca. 1.62 i stg. - men er ikke blevet målt fornyligt
Temperament
Altid glad og nysgerrig, alt skal undersøges og leges med ;)

Ca. 80 % trafiksikker, hvilket er den helt utrolig udvikling da han for et år siden blev nervøs bare der kørte en bil forbi.
VI har og øver det stadig meget så det bliver bedre dag for dag
Gangarter
Coda har en meget fin og blød gang, men da han ikke har modtaget nogen form for rigtig træning før han kom til mig, er vi stadig i gang med den færdige tilridning.
Det går dog fremad dag for dag.
Stævner
Ingen endnu - men det kommer når han er klar.

Målet er at han skal starte regelmæssigt i sommeren 2010, men håber på et enkelt eller to indendørs i løbet af vinteren hvis han fortsætter med at udvikle sig i den fart han har på nu :)
Stamtavle
Ved desværre ikke ret meget om ham, kun at han er født i England og derefter købt fra Holland til Danmark - Så han har været lidt rundt omkring.

Han har rødt heste-pas, men der står intet om hans baggrund.
Køn
Skøn vallak, opføer sig dog stadig som en hingst til tider, men det er bare dejligt at der er liv i drengen :)
Bemærkninger
Coda er en skøn hest, han er altid glad og nysgerrig. Hans rigtige navn som det står i hans pas er Moos, men vi kalder ham Coda.

Han er dersværre også lidt nervøs da han må have haft nogle dårlige oplevelser hos tidliger ejre - men efterhånden som tiden går aftager dette.

Jeg købte Coda den 18/7-08 det var en glædens dag da han blev min.
Jeg har alltid ment at min første hest skulle være en araber eller en DV'er. Aldrig i livet om jeg skulle have en broget hest, og da slet ikke en der var hvid på hals og mave! (umuligt at holde)
Men skæben ville det anderledes. Da jeg føste gang mødte Coda, var da han kom til gården hvor jeg red, som en nervøs unghest der skulle bruges til elevhest.
Det blev dog hurtigt klart at han ikke egnende sig til dette, han var bange og nervøs for alt, og fik tit panik-anfald hvor han løb i en fudstendig ukontroleret og farlig galop, for at komme væk.
Nogle mente han var farlig, hvilket var helt forkert, han var bare bange.
Jeg faldt hurtigt den lille skæmte fyr, som kun få andre brød sig om og begyndte at tilbringe tid med ham, i staden, på folden og andre steder hvor han følte sig tryg. Her viste han hurtigt træk af den blide, glade og nyskerrige hest han er i dag.
Vores personligheder "klikkede" sammen og jeg kunne mærke at han var den helt rigitge hest for mig. Jeg tog ham til mig og vi begyndte at udvikle et venskab.

Coda har i løbet af det lille år jeg har haft ham udviklet sig fra en lille skræmt ungehest på 4-5 år til at blive en relativ rolig, sød, blid og nyskerrig "teenager" der er utrolig lærevillig men også kan være utrolig fræk (aldrig ondt ment) når han bliver glad.
Jeg har lært at han elsker vand og galopture i det fri. Og vi skal da også meget snart på stranden -det skal nok blive sjovt ;)
(tekst ^^ opdateret 22/5-09)

23/11-08
Vi flyttede Coda til Hejrebakkegård i Græse i dag, det er et lille og fredelig sted med kun plads til 8 heste. Han er faldet rigitg godt til i hans nye store boks (næsten dobbelt så stor som den game) - tror det bliver rigitg godt for ham at være her.
Der er også rigitg mange frodige store græsfolde hvor han rigig kan komme ud og nye livet :)

16/12-2008
Coda er på en eller anden måde kommet ud af sin boks i går nat. Han har rigitg hygget sig, med at slæbe alle de dækner han kunne finde ind i sin egen boks, og fylde dem med hø.
Han har heldigvis ikke haft mulighed for at komme ind til fodret, men de 6 gulerodsposer der stod på gulvet, var blevet sprædt ud over hele stalden ;)
Trods for en stald der så forfærtelig ud, dækner pakket ind i halm, og gulderodsposer med mange hulder i :) er Coda heldigvis sluppet med lidt ondt i maven, og træthed pga, for lidt søvn.

23/12-2008
Vi er stille og roligt begyndt at klikketræne i dag. Coda fandt hurtigt ud af hvad det gik ud på, og vi synes begge to det var rigtig sjovt og hyggeligt. Jeg har tænkt mig at begynde at arbejde meget mere for jorden fremover, da det er irgtig godt til at opbygge tilliden mellem hest og rytter, og da Coda er en nervøs hest tror jeg på at det er vejen frem. Og bare rolig der kommer opdateringer ;)

22/5-2009
Det går kun fremad med min lille dreng. Han er vokset et par cm. det sidste års tid, og er nu nået op på et stg. mål på 1.62. en rigtig god højde for mig.
Dresurren går bare der ud af, Coda er ved at få styr på sin blance og det afspejler sig meget i hans gangarter, han har dog stadig problemer med at styre alle fire ben i galoppen, men vi arbejder fremad.
På folden og socialt i det hele taget har han det rigitg godt: Han har fundet en god plads i det lille herraki (5 heste), men er ikke så lidt fræk over for "lederen".
Han elsker at lege på folden og kan altid få en af de andre med på hans ideer.
Alt i alt er Coda em glad og livlig hest der nyder sin tilværelse på han nye lille gård :)

14/9-09
Her kommer der lige en lille ny opdatering.
Jaa jeg kan faktisk ikke være andet en glad og tilfreds. Coda går simpelhen så godt for tiden. Han har rigtig fået styr på sin galop, især på højre volte.
Vi har øvet rigitg meget dressur efter hans lille sommer pause, og det er i den grad kommet til syne nu.
Han har lært at kompinere sin forpart og bagpart samtidigt med at få ryggen godt op. Han har fået en rigitg flot svævende gang når han går godt, men han har stadig brug for meget træning for at blive mere stabil.

I terrænet går det også rigitg godt. Coda er blevet en rigitg dygtig, sej lille tur hest.
I hverdagene rider vi dagligt en lille tur, mens i weeknderne kan vi godt finde på at droppe en dags træning og ride en lang hyggelig tur i stedet.
Han kan både rides alene og med andre uden at blive nervøs eller overgiret
Alt i alt går det altså rigitg godt :D

25-9-2009
Det projekt vi skal begynde på er at Coda skal lære at acceptere og stole på andre ryttere, lige nu stoler han tydeligvis kun på mig, det er stort set umuligt for andre at ride, eller i det hele taget komme op på ham uden han går helt i panik. - Det er et stort projekt vi står foran så kom gerne med idér eller forslag til hvordan jeg skal gribe det an :)

2/2-2010
Codas gode ven Lucky blev solgt og flyttede fra gården for en månes tid siden. Næsten samtidigt er Don Wando og Chanel kommet fra Bakkegården i stedet for Zoffi og Trixi der flyttede den 1. december, så der har været en del uro i den lille stald den seneste tid.
Jeg har tydeligt kunne mærke på Coda at Lucky nu er væk. Han er simpelthen blevet så stid over for de andre heste på folden da han og Junker ikke helt kan blive enige om hvem der skal bestemme. Det hjælper bestemt heller ikke at de nu får wrap på folden da der ligger så meget sne at de ikke kan komme ned til græsset. Det gør jo at de kommer til at stå tæt selv om vi prøver at spræde wrappen så meget som muligt.

Status er altså lige nu at der er ALT for meget sne!
Coda har fået klokker på, på fold så længe har er så urolig, og efter søde Wando og Chanel er ankommet står de nu 6 brune heste og brogede Coda, så han skilder sig i den grad ud, sådan som han bedst kan lide det.

11/6-2010
Coda udvikler sig mere og mere positivt.
Vi er rigtig kommet i gang med at springe. Når man tænker tilbage på hvor fustreret han blev når han skulle over en enkel bom på jorden er det dejligt at se det fremskidt han har lavet.
Indtil videre har vi sprunget omkring 40 cm sammen (det skal lige huskes på at jeg på ingen måde er spring rytter). Og så løsspringer han pt. 110 cm. men han rykker sig utroligt meget på dette område, og hvem ved med den rigtige træning er der en rigtig fin spring hest gemt i ham :D

Personligt bliver vi tættere og tættere, det er dejligt at se hvor knyttet han er til mig når vi leger på folden. Han er efterhånden rigtig god til at lave triks. Og han følger med stor glæde efter mig i skidt trav og galop.
Vi går tit ture på flere timer, og hvor er det dog skønt at se hvor trafik sikker han er blevet. intet skræmmer ham, han går med stor iver forbi store flokke med køer, over træbroer, under lave cement broer og forbi knallert flokke.

Jeg elsker min følsomme hest, over alt på jorden <3

27/8-2010

I dag har jeg skrevet under på købskontrakten - Coda er solgt.
Jeg har set min nødsaget til at sælge min fantastiske dreng, da jeg ikke havde tiden eller pengene til ham mere.
Det sidste par år har har vi begge "siddet fast". Coda er klar til nye udfordringer, i form af spring og stævner. Og jeg er i en alder af 20 år klar til at flytte hjemmefra samt at starte på min uddannelse i indre København.
De ting har og vil ikke komme til at hænhe sammen, så jeg besluttede mig for at det var bedere at han kom til et nyt kærligt hjem hvor han kan få de oplevelse han har brug for får at udvikle sig mere.

Hans nye ejer hedder Mette, hun er rigtig sød og heste vant, er ikke i tvivl om at han får det godt hos hende.

Jeg må komme på besøg at det jeg vil, og hvem ved måske køber jeg min dejlige Coda tilbage en dag.

Vi har været på en utolig rejse sammen, jeg aldig glemme min fatastiske Coda <3 :'(

13/1 -2011

Har været ude og besøge min dejlige Coda i dag, hos hans nye ejer Natasja. Han har det rigtig godt.
Det var virkelig en lettelse at se at der er en der tager sig godt af ham mere, nu hvor jeg ikke selv havde mulighed for det.

Jeg har ikke haft noget med heste at gøre siden Coda blev solgt. Savner virkelig at ride, men savner Coda endnu mere. Så for at undgå den smerte jeg vil få ved at mindes ham, har jeg holdt mig fra alt med heste.

Håber det kan blive lidt bedre nu hvor jeg ved han har det rigtig godt. Han nye sted er super. Håber jeg har mulighed for at følge ham i fremtiden og give flere opdateringer.

Tak fordi i kiggede med - smid en bedømmelse og en besked så bliver vi glade :)
Kommentér på:
Pinto Coda "solgt"
Annonce